Deze haai heeft de sleutel tot een titel in handen

Een volle week in de Eredivisie.

Met een pittig weekje met drie duels voor Zorg en Zekerheid waar ze met verve uitkwamen. De titelverdediger werd verslagen en een uitdager werd met de staart tussen de benen terug naar huis gestuurd.

New Heroes bleek zaterdagavond volkomen kansloos in de Vijf Meihal en liep zo tegen de vierde nederlaag van dit seizoen tegen Zorg en Zekerheid aan (89-59). Acht Leidse spelers speelden meer dan 10 minuten, dus het argument van de kleine rotatie is voltooid verleden tijd aan het worden. Verder vier spelers in de dubbele cijfers qua scores, kortom een echte teamprestatie. Voor New Heroes, zonder Taylor, speelde alleen Henson een degelijke partij 21p, 9r.

Het begon voor Leiden dinsdag met een overwinning bij Donar (76-81). Een week na de nederlaag tegen de Groningers in de Vijf Meihal bleek dit keer een sterk 3e kwart (17-30) uiteindelijk bepalend voor het resultaat. Zoals welhaast gebruikelijk had Leiden vijf spelers in de dubbele cijfers, met Watson als meest opmerkelijke 16p, 8a, 5r. Beste Groninger was Rienk Mast 19p, 6r.

Donderdag won ZZ makkelijk van Den Helder Suns (83-61). Kherrazi maakte zijn rentree, verder wederom vijf spelers in de dubbele cijfers en dit keer een hoofdrol voor Thompson met 24p, 8r, 7a, 4st. Double-doubles waren er voor Watson 15p, 10a en Simms 10p, 11r. Voor Suns had Harris 22p, 4r, 4a, 4st.

Landstede had opvallend veel moeite met Aris (88-87). Door de winst bestaat nog steeds de kans dat Zwolle als eerste kan gaan eindigen in de reguliere competitie, maar dan moet er wel gewonnen worden in Den Bosch en op de laatste speeldag thuis van ZZ Leiden. De Friezen maakten in Zwolle in het laatste kwart een achterstand van 12 punten goed. Daarna was het vlak voor tijd Mike Schilder die één van zijn twee vrije worpen raak schoot en de eindstand bepaalde. Aris had zes spelers in de dubbele cijfers, met een double-double voor Craig Osaikhwuwuomwan 10p, 15r. Overigens kan dit treffen zomaar een affiche zijn in de eerste ronde van de play-offs, dan kan Landstede haar borst nat maken.

Landstede bleef donderdag in het spoor van Leiden door thuis BAL te verslaan (71-58). Kajami-Keane 25p, 7r, 4a en Dahlman 24p, 6r deden het voor Zwolle. Wietze Nossek had voor BAL 18p, 8r.

Donar had zaterdag thuis geen kind aan Den Helder Suns (96-63). Zes Groningers in de dubbele cijfers, Jeter had 13p, 8a. Voor Suns had Leon William s15p, 6a.

Donar deed donderdag wat het moest doen op bezoek bij Feyenoord (66-82). Vier Groningse spelers in de dubbele cijfers, met Shane Hammink als topscorer 14p. Feyenoorder Trevor Setty had een double-double met 18p, 10r.

Woensdag had New Heroes, zonder topscorer Taylor, geen al te grote problemen bij Aris (63-82). Vijf Bosschenaren in de dubbele cijfers, Williams had 20p, 4r.

HAAI VAN DE WEEK

Even heb ik gedacht om het bestuur van Donar uit te kiezen. Want het getuigt van lef om je half april in te schrijven voor de Champions League als je vierde staat op de ranglijst. Niet geschoten is altijd mis en ik weet dat er een plek op uitnodiging is, maar toch.

Uiteindelijk heb ik gekozen voor een ander. Drie duels in één week spelen en winnen en dat bij de titelverdediger en een uitdager die gedclasseerd wordt. Kortom team Zorg en Zekerheid Leiden is de haai (en daar komen deze week nog wel wat seizoensprijzen bij).

Mijn keuze voor MVP en het All-Starteam van de basketbal Eredivisie

De eerste winnaars zijn al bekend (scheidsrechter, MVP -23 en rookie), maar ik had eerder geen tijd om mijn keuzes te publiceren. Evenwel zoals ieder jaar heb ik wel mijn lijst ingevuld voor de DBL. En voorlopig loop ik nog drie op drie (wat niet zo gaat blijven).

MEEST WAARDEVOLLE SPELER
1Worthy de Jong
2Kaza Kajami-Keane
3Jonathon Williams
ALL STAR TEAM
GuardMaurice Watson
GuardWorthy de Jong
ForwardDarius Thompson
ForwardClayton Vette
CenterBerend Weijs
BEST DEFENSIVE PLAYER
1Kaza Kajami-Keane
2Worthy de Jong
3Shavon Coleman
ALL DEFENSE TEAM
GuardKaza Kajami-Keane
GuardWorthy de Jong
ForwardDarius Thompson
ForwardShavon Coleman
CenterBerend Weijs
COACH VAN HET JAAR
1Rolf Franke
2Geert Hammink
3Patrick Faijdherbe
MEEST WAARDEVOLLE SPELER ONDER 23
1Rienk Mast
2Tom Ackermans
3Marijn Ververs
ROOKIE VAN HET JAAR
1Boy van Vliet 
2Jito Kok
3Shane Hammink
MOST IMPROVED PLAYER
1Rienk Mast
2Kevin Bleeker
3Marijn Ververs
BEST SIXTH MAN
1Mike Schilder
2Arvin Slagter
3Boyd van der Vuurst de Vries
REFEREE OF THE YEAR
1Antio Sinterniklaas

Deze haai zien we niet meer terug

Het was de week waarin de DBL twee onderdelen verloor. Dutch Windmills viel weg, maar ook coach Tony van den Bosch verdween ineens bij Aris. Over het eerste is al veel gezegd, over laatste niet zoveel.

Ik vind het erg raar dat de coach zo vlak voor de play-offs zijn koffers pakt om in België aan de slag te gaan. Nou verdiende hij bij Aris amper wat dus positieverbetering is het al snel en sportief ging het in Leeuwarden ook niet best, wat het misschien nog vreemder maakt dat de Belgen hem wilden hebben, maar ja ieder zo zijn keuzes.

Over vreemd gesproken, eerder schreef ik al eens dat het 3×3-seizoen invloed zou gaan krijgen op de Eredivisie en vooral de play-offs. Nou hier gaan we dan want bij Apollo ontbraken dit weekend Aron Roye en Dimeo van der Horst om in China 3×3 te kunnen spelen.

Nu Windmills is weggevallen kunnen we de kwartfinales van de play-offs net zo goed schriftelijk af doen (ik verwacht vier keer 2-0), maar toch Apollo met of zonder dit tweetal is echt een heel ander verhaal. Van der Horst speelt gemiddeld 33 minuten met 16p, 5r, 5a en Roye 30 minuten met 14p, 5r, 5a.

Nou ja Apollo verloor dan ook volkomen kansloos van Landstede (63-87). En misschien is het nu wel competitievervalsing want met de twee belangrijke spelers erbij had het resultaat anders kunnen zijn, zullen ze vast denken in Leiden en Den Bosch. Landstede had vijf spelers in de dubbele cijfers, met een double-double voor Kajami-Keane 13p, 10r. Voor Apollo had Berend Weijs ook weer een double-double 15p, 12r.

Eerder deze week met Van der Horst en Roye was Apollo te sterk voor Feyenoord (89-78). Dimeo van der Horst had maar liefst 30p, 6r, 4a. Roye 11p, 7a, 6r. Voor de Rotterdammers had Jeroen van der List een double-double met 24p, 14r, net als Gordon 22p, 10r.

Het meest opvallende resultaat deze week was dinsdag toen Donar won bij Zorg en Zekerheid (82-85). Na vier opeenvolgende nederlagen was het een duidelijk signaal van de Groningers, of het echt iets betekent zal de tijd leren. Leiden kwam nog wel bijna terug van 22p achterstand. Voor Donar was Thomas Koenis erg sterk 19p, 12r, 8a, net als Rienk Mast (vooral de eerste helft) 19p, 8r. Misschien een teken dat er inside wat te halen valt tegen Leiden. Worthy de Jong had 28p, 6r.

Zaterdagavond revancheerde ZZ Leiden zich door uit te halen bij Aris (69-92), waar Anne van Dijk debuteerde als hoofdcoach. Bekend recept voor de koploper met vijf spelers in de dubbele cijfers, zonder dat Mo Kherrazi in actie kwam (duurt wel lang).

Den Helder is op weg vijfde te worden na de winst op Feyenoord (80-69). Suns had vier spelers in de dubbele cijfers, met Laurant als topscorer 21p, 7r. Voor Feyenoord had Gordon -weer- een double-double 16p, 10r.

Donderdag won New Heroes met de nodige moeite van BAL (89-72). Voor Den Bosch zaten vier spelers in de dubbele cijfers. Frerik Adriaans had tegen zijn oude ploeg 8p, 8r.

HAAI VAN DE WEEK

Een aantal mooie prestaties deze week van onder andere Thomas Koenis, Dimeo van der Horst en Jeroen van der List. Toch ga ik postuum de eer uitreiken aan Dutch Windmills en metname de spelers.

Zij zitten en zaten al een tijd in een heel vervelend schuitje desondanks waren de prestaties goed. Zij zijn het slachtoffer van bestuurders en ik heb ondertussen voldoende verhalen gehoord over sponsoren die zijn aangedragen in Dordrecht (langer geleden en recent) en besluiten die genomen zijn (langer geleden en recent), dat ik denk dat er wel een luchtje aan het hele verhaal zit, maar ik kan niets bewijzen en dus laat ik het er (voor nu) bij.

Mannen bedankt, misschien genaaid, voor nu gehaaid.

Het waren 29 leuke basketbalwedstrijden met Dutch Windmills

En zo is het toch gebeurd, Dutch Windmills is niet meer. Enorm pijnlijk voor het aanzien van het Nederlands profbasketbal, maar het is zoals het is.

Vanmorgen kreeg ik bericht dat het de club niet gelukt is om de financiële huishouding op peil te krijgen. Ondanks de poging van Bob van Oosterhout is het gat te groot om het seizoen af te kunnen maken.

Het bestuur van de DBL heeft besloten om de resultaten van de tweede helft van de competitie te schrappen.

WINDMILLS

Ik vind het verschrikkelijk jammer voor het basketbal dat de club uit Dordrecht op driekwart van het seizoen verdwijnt. Sportief gezien stond het goed op de rails, coach Geert Hammink had het goed voor elkaar en Windmills zat niet alleen in een stijgende lijn, er was zelfs sprake van een aanval op de vierde plek van Donar.

Er is duidelijk iets misgegaan in Dordrecht en dat is -achteraf bezien- al in het begin geweest, de beoogde hoofdsponsor is nooit over de brug gekomen. Daarnaast heeft het er alle schijn van dat kartrekker Ton Sels veel teveel hooi op zijn vork heeft genomen en daarna verzopen is in zijn eigen ellende. Ellende die overigens veel groter blijkt te zijn dan gedacht.

Zo zou Jack’s Casino met 50.000 euro ervoor zorgen dat Windmills het seizoen af kon gaan maken, de lijken uit de kast bleken echter veel groter en daardoor was er een veelvoud nodig van dat bedrag om het seizoen af te maken en dan waren nog lang niet alle openstaande rekeningen betaald.

De DBL (bestuur en clubs, want DBL dat zijn de clubs) hebben al die tijd geloofd in de plannen van Dutch Windmills en de verhalen van Sels. Meerdere keren vanaf eind vorig jaar is Sels in de ogen gekeken over de problemen, altijd heeft hij gezegd dat het goed zou komen. Dat mag de DBL zichzelf aanrekenen. Aan de andere kant snap ik ook wel dat een redelijk gerespecteerde man niet zomaar wordt afgevallen en achteraf is altijd makkelijk praten.

Vorige week had ik een tweegesprek met Aart Dekker over de situatie bij Windmills, lees het nog maar eens door voor wat inzicht in de situatie daar.

NIET DE EERSTE, VAST OOK NIET DE LAATSTE

Hoewel het al weer vijf jaar geleden is, is Dutch Windmills niet de eerste club die -tussentijds- verdwijnt uit de Eredivisie.

 Team/StadJaar
Dordrecht2019
Den Helder2014
Wijchen/Nijmegen2014
Amsterdam2011
Bergen op Zoom2011
Den Helder2009
Almere2007
Den Helder2005
Den Haag/Voorburg2002
NAC Breda2002
Werkendam2001
Assen2000
Utrecht2000
Hilversum1998
Akrides IJmuiden1997
GOBA Gorinchem1996
HBW2008 (na 22 edities)

Nu ben ik geen grote imagoschadedeskundige, maar dat dit gevolgen kan hebben lijkt me duidelijk. Je zal als bedrijf maar interesse hebben in de basketbalsport en dan dit ervaren. Lijkt me, zachtjes uitgedrukt, geen pré. Evenwel waaien stormen altijd over, getuige ook wel bovenstaande lijst.

RANGLIJST

Vooral bovenin wordt het nu (toch/weer) spannend. Door de nederlaag van Zorg en Zekerheid gisteren thuis tegen Donar ligt de strijd om de eerste plek weer open, zeker met in het achterhoofd dat Leiden nog twee keer naar Groningen moet en nog tegen Zwolle en Den Bosch speelt.

ZZ Leiden komt op 25 winst – 3 verlies

Landstede op 25w – 4v

New Heroes op 23w – 7v

Donar 19w – 10v

SPELERS EN COACH

Niet in het minst zijn de gevolgen het grootst voor de betaalde medewerkers van Windmills, metname dus de spelers en coach. Wat nu zal gebeuren is dat er een faillissement van de stichting wordt aangevraagd. Dan komt er een curator. Die zal kijken of er een doorstart mogelijk is (kan me niet voorstellen dat dat lukt), daarna zal er een ontslagvergunning worden aangevraagd en kunnen de werknemers naar het UWV om hun achterstallig salaris te krijgen.

75% van de basketbal Eredivisie is achter de rug; de feiten

Nu ook Zorg en Zekerheid Leiden over driekwart van het seizoen is, ongeveer drie weken later dan de rest, is het tijd om de feiten er weer eens bij te pakken.

Zoals bekend zal zijn, kijk ik naar de efficiencycijfers (100 keer balbezit) voor een ‘eerlijke’ vergelijking.

Ik maak een vergelijking tussen de eerste reeks van negen duels, de tweede reeks van negen en de derde reeks, in de laatste kolom staat het procentuele verschil tussen het tweede en derde kwart van de competitie. Door het kromme speelschema zijn een aantal teams intussen al een stuk verder, het is niet anders. Het betekent alleen dat de laatste vergelijking sneller komt.

Defense wins championschips en daarom eerste de verdedigende efficiency. Opmerkelijk is dat Landstede een stuk beter is gaan verdedigen, net als Aris, maar nog opvallender is dat Donar verdedigend niet beter wordt (dat was in de praktijk ook wel te zien) nadat er in het tweede kwart van de competitie van Amerikanen is gewisseld.

Verd. eff.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Zwolle90.496.989.4-6.64%
Den Bosch98.091.394.67.37%
Leiden99.2101.395.5-2.12%
Dordrecht100.1103.8100.6-3.58%
Groningen106.1106.091.80.14%
Leeuwarden106.3118.1114.3-10.00%
Rotterdam115.5107.5110.87.44%
Den Helder117.7113.3109.83.88%
Weert119.9114.2127.24.95%
Amsterdam121.2122.6116.8-1.08%

Hoe zit het met de aanvallende kracht van de teams? Dat Zorg en Zekerheid aanvallend sterk is, was al duidelijk. Apollo is een opmerkelijke stijger en New Heroes dat deze periode wisselde van Amerikanen ging ook bepaald niet beter presteren.

Aanv. eff.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Leiden122.2122.3118.8-0.14%
Zwolle116.5112.5121.43.55%
Amsterdam112.4107.092.15.02%
Groningen111.5112.9128.7-1.24%
Dordrecht108.2103.998.04.20%
Den Bosch106.7115.7119.2-7.77%
Leeuwarden103.6100.497.63.27%
Den Helder102.0103.699.1-1.52%
Rotterdam95.099.696.1-4.65%
Weert87.395.396.1-8.36%

Een aardige afspiegeling van de krachtsverhoudingen in de Eredivisie is het saldo van de aanvallende en verdedigende efficiency. Wat meteen in het oog springt is de enorme progressie die Dutch Windmills heeft geboekt, niet normaal. Het verklaart ook hun opmars richting de vierde plek op de ranglijst. Evenwel blijven het cijfers, want hoewel Zwolle het ietsje beter doet dan Leiden, won Zorg en Zekerheid wel makkelijk de bekerfinale. Overigens maakten ook Aris en Apollo een knappe sprong voorwaarts in het derde kwart van de competitie.

SaldoQ3Q2Q1%Q3 tov Q2
Zwolle26.115.632.066.67%
Leiden23.021.023.39.42%
Den Bosch8.724.424.7-64.38%
Dordrecht8.20.1-2.58077.78%
Groningen5.36.936.9-22.53%
Leeuwarden-2.7-17.8-16.784.98%
Amsterdam-8.9-15.5-24.743.03%
Den Helder-15.7-9.7-10.7-61.35%
Rotterdam-20.5-7.9-14.7-160.14%
Weert-32.6-19.0-31.1-71.86%

De rebound is altijd van wezenlijk belang.

Reb.eff.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Zwolle54.252.553.23.26%
Leiden54.253.450.31.39%
Den Bosch52.353.152.1-1.38%
Groningen51.953.457.2-2.75%
Amsterdam49.948.745.42.42%
Rotterdam49.547.147.54.98%
Leeuwarden48.448.647.9-0.39%
Weert47.750.650.7-5.88%
Dordrecht45.846.549.9-1.55%
Den Helder44.046.746.5-5.71%

Tot slot de assists die voor mij een indicatie zijn van de teamsamenhang waarbij vooral opvalt dat de meeste ploegen minder assists zijn gaan geven, wat raar is want je zou verwachten dat als het seizoen vordert het teamspel beter wordt.

Ast.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Leiden20.817.122.421.45%
Den Bosch18.719.619.2-4.37%
Zwolle16.017.316.1-7.21%
Amsterdam15.617.414.8-10.23%
Den Helder15.314.813.23.15%
Groningen14.417.119.0-15.94%
Rotterdam14.314.814.1-3.46%
Dordrecht14.213.412.56.05%
Weert13.714.813.8-7.14%
Leeuwarden13.513.012.83.50%

Het zijn cijfers achteraf die een verklaring geven waarom het goed of slecht gaat met teams. Het geeft ook een tendens aan, maar garanties geef ik niet. Wat mij opvalt is dat Donar werkelijk in alle categorieën achteruit gaat wat geen best voorteken is voor een vierde landstitel op rij.

Overigens staat Zorg en Zekerheid met maar twee nederlagen op de reguliere ranglijst comfortabel bovenaan, deze cijfers laten zien dat het gat niet onoverbrugbaar hoeft te zijn in de play-offs, hoewel ze voor mij torenhoog favoriet zijn.


Deze haai treedt in illustere voetsporen

Een hele opvallende week.

Dutch Windmills werd uit de ellende geholpen en maakt het seizoen ‘gewoon’ af. Een unieke reünie in Den Bosch van on-Nederlandse allure. Tussendoor verloor drievoudig landskampioen Donar twee keer van mede-titelpretendenten. Tot slot was het de week waarin duidelijk werd dat Toon van Helfteren als bondscoach voltooid verleden tijd is.

Het allerbelangrijkste deze week was dat Dutch Windmills het seizoen kan uitspelen. Ja ik snap wat de ‘naysayers’ zullen zeggen, evenwel zou het gezichtsverlies voor het Nederlandse profbasketbal enorm zijn geweest. Gelukkig is die ellende iedereen bespaard gebleven.

Het allermooiste deze week was de reünie in Den Bosch van het team van 1979 dat de finale van de Europa Cup 2 speelde. Nog nooit een hal met pak ‘m beet 1500 mannen en vrouwen meegemaakt waar zoveel emotie loskwam en voelbaar was, niet in het minst bij de spelers, coaches en voorzitter van weleer. Die prestatie van toen was uniek, de reünie was minstens zo uniek. Chapeau!

Het aller pijnlijkst deze week was dat Donar twee keer op een nederlaag werd getrakteerd, zeker niet kansloos, maar wel twee nederlagen. Zowel in Den Bosch (69-63) als in Zwolle (101-96) viel me op hoe enorm wisselvallig de ploeg is, hoeveel verkeerde keuzes er gemaakt worden en hoe weinig vertrouwen er is. Dat hangt natuurlijk allemaal met elkaar samen, maar op een of andere manier denk je toch dat de titelverdediger een keer de juiste weg kan vinden. Alleen is er bijna geen tijd meer en is nummer vijf Windmills (juist in deze week) de vierde plek tot op twee punten genaderd.

Bij New Heroes verloor Donar donderdag vooral door een dramatisch derde kwart (24-10). Jonathan Williams had een double-double met 18p, 10r. Voor Donar had Cunningham 17p, 4r, 4st.

Zaterdag liep Donar in Zwolle de hele wedstrijd achter de feiten aan, maar kwam enkele keren heel goed terug om vervolgens weer heel ver weg te zakken in een wedstrijd waarin het tempo opvallend veel hoger lag dan in Den Bosch. Kajami-Keane was sterk met 22p, 8r, 7a. Dorsey Walker had maar liefst 33p en dat geeft tegelijk de verdedigende problemen bij Donar aan, dat wel zes spelers in de dubbele cijfers had.

Koploper Zorg en Zekerheid had dinsdag geen kind aan BAL (103-84). Worthy de Jong had 30p, 6a, 5r en nog 4to. Watson was goed voor 17p, 11a, 7r, 5st. Voor BAL had Washington een double-double met 18p, 14r.

BAL op haar beurt verraste donderdag het uiterst wisselvallige Aris (79-65). Elay Wirjo had een soort van coming-out met 21p, 4r. Washington had weer een double-double met 13p, 12r. Aris moet zich gezien de eerdere prestaties vooral schamen.

Landstede won niet alleen zaterdag, ook donderdag was er winst thuis tegen Den Helder Suns (92-57). Ralf de Pagter had 9p, 9r, 3a, 3st. Voor Suns had Harris 18p, 7r.

Zorg en Zekerheid stevent onbezorgd af op thuisvoordeel gedurende de play-offs (al zit de ploeg door de inhaalwedstrijden nu al in een soort van play-offschema), zaterdag was Feyenoord geen partij (58-97). Thompson had 25p, 8a, 5r, 5st. Voor Feyenoord was Gordon de enige in dubbele cijfers met 22p, 9r.

New Heroes had op haar feestdag nog opvallend veel moeite met Apollo waarvan pas in de laatste vijf minuten afstand werd genomen (87-72). Opvallend was ook dat Skelin een bijzondere kleine rotatie hanteerde van eigenlijk maar zes man, misschien wel een voorbode (op de play-offs). Williams was weer sterk met 22p, 6r, 5a. Henson had een double-double met 13p, 10r. Voor Apollo had Dimeo van der Horst 19p, 8r, 8a.

Dutch Windmills bekroonde de reddingsactie met winst bij Den Helder Suns (75-83). Wintering had 23p, 6st, 4r. Namens Suns zette Harris zijn sterke week door met een double-double 26p, 12r, 4a.

HAAI VAN DE WEEK

In de opvallende zaken deze week in de Eredivisie had één man een hele grote vinger in de pap. Dutch Windmills was niet gered zonder Bob van Oosterhout die als collega-clubbestuurder zijn netwerk aansprak voor een sponsor in Dordrecht (en passant ook even wat andere clubs op hun nummer zette die Windmills niet zouden missen). Bob van Oosterhout was natuurlijk ook een drijvende kracht achter de reünie in Den Bosch.

Het was ooit Rinus de Jong die zijn ziel en zaligheid gaf als voorzitter in Den Bosch voor zijn club met alle successen als resultaat, maar Rinus was als voorzitter en is nog steeds heel begaan met andere clubs in de Eredivisie, zo betaalde hij Amerikanen van andere clubs uit eigen zak. Zover zal het, denk ik, niet komen met Bob, maar deze week is hij serieus in de voetsporen van zijn illustere voorganger getreden. Vandaar de eretitel, de eerste voor een clubbestuurder.

Waarheen leidt de weg voor Dutch Windmills? Hey Aart, Hey Leon.

Het basketbal in Dordrecht zit in zwaar weer, met name financieel. Nou is Aart Dekker oud-speler van Dordrecht en hij volgt de club aardig op de voet. Tijd daarom om eens wat vragen aan Aart te stellen.

Hey Aart. Waar ik in het geval Dutch Windmills mee zit is het volgende. In principe zeg ik: geen geld, dan inpakken en wegwezen en van mij mag de verantwoordelijke gestraft worden. Maar zoals altijd is de realiteit niet zwart/wit. Net zomin als dat er zomaar een schuldige aan te wijzen is. En daarbij zijn de spelers en coach de klos terwijl zij er niets of weinig aan kunnen doen. Jij zit redelijk dicht op de ploeg uit Dordrecht. Waar is het in jouw ogen misgegaan?

Hey Leon. Of het (definitief) is misgegaan in Dordrecht staat nog te bezien. Maar dat er problemen zijn valt natuurlijk niet te ontkennen.

Initiatiefnemer Ton Sels benadrukte van begin af aan in al zijn uitingen dat men zowel voor de financiering als voor de exploitatie vooral gebruik wilde maken van de banden tussen Nederland en de Amerikanen met Nederlandse roots in Amerika.

In mei waren er voldoende toezeggingen van investeerders en andere betrokken partners zoals overheid, Optisport (de exploitant van de Dordtse Sportboulevard), de Vereniging Rowic, het Albert Schweitzer Ziekenhuis, en andere benodigde partners om de ‘Go-beslissing’ te nemen. Door ervaringen uit het verleden is ook het DBL-bestuur niet over een nacht ijs gegaan.

Windmills had toen ook een directeur in dienst die echter al snel aanbod kreeg dat hij niet kon laten lopen. Je begrijpt: voordat de nieuwe man ingewerkt was tot het punt van zijn voorganger waren er kostbare maanden voorbijgegaan. Natuurlijk hing niet alles af van die ene professional, maar alle andere initiatiefnemers/bestuurders werkten aan het project naast hun andere werkzaamheden. Verder is er in het begin van Windmills veel tijd gaan zitten in een van de hoekstenen van het concept de 400 Jaar Dordtse Synode en daarmee de komst van het Amerikaanse Dordt College mannenteam in augustus.

Iets wat iedereen die betrokken is of is geweest bij het van de grond trekken van een nieuwe professionele basketbalclub zal herkennen; het is een niet te onderschatten project, het gaat altijd anders dan je denkt, hoe goed en lang je je er ook hebt voorbereid.

Terugkijkend is gemakkelijk (ver-)oordelen, maar wellicht is ook te veel hooi op de vorken genomen bij het regelen van basiszaken als speelklaar krijgen van de speelzaal en het regelen van huisvesting voor 15 personen.

Ik denk dat er een – weliswaar ambitieuze – prima begroting is gemaakt. Maar al vroeg nadat de deelname aan de DBL in 2018-2019 was genomen, en er geen weg meer terug was, ontstonden er wat haperingen in de cashflow. Ook duurde het even voordat het publiek voorzichtig de weg naar de hal begon te vinden – dus in het begin nauwelijks recettes – en zo zijn er op diverse fronten aanvankelijke achterstanden ontstaan. Dan moet je, zoals Sels bij Studio Sport zei, gaan schuiven met geld – en dat betekent opnieuw veel tijd en energie steken in zaken die niet helpen de organisatie en commercie verder uit te bouwen.

Overigens ben ik van mening dat het aantal sponsoren dat al is binnengehaald zeker niet slecht is, en er zit nog meer aan te komen heb ik begrepen. Een begroting kan dus uitstekend zijn, dat neemt het risico op tegenvallers niet weg, de realisatie is dus een ander verhaal. Een en ander is gewoon te laat en te langzaam op gang gekomen. Maar van wanbeleid of andere gemakkelijk gebezigde termen is m.i. geen sprake.

Hey Aart. Ton Sels is lang bezig geweest met de voorbereiding op de rentree van Dordrecht in de Eredivisie. Dat is niet altijd even vloeiend en makkelijk gegaan. Had jij in augustus de indruk dat de organisatie van Windmills sterk genoeg was? En is er nu voldoende draag- en mankracht om de kar te trekken.

Hey Leon. Op sommige gebieden wel; vooral de Rowic-vrijwilligers onder leiding van voorzitter Paul Lange hebben alles prima voor elkaar. Dus de wedstrijden verliepen vlekkeloos; er zijn clubs die al decennia present zijn in de DBL waar op dat vlak wel meer fout ging en gaat. Maar logistiek, commercieel en wat betreft Grass-roots-marketing, met dus o.a. als gevolg relatief weinig publiek, was mijn inschatting van relatief flinke afstand dat men zeker een maand of twee achter lag op wat wenselijk was.

De potentie is er echt wel, maar een aantal extra stel handjes om hard te pompen had aanzienlijk verschil kunnen maken, en ik denk dat Ton Sels daar zeker mogelijkheden heeft laten liggen. Ook het bijvoorbeeld niet inzetten van de grootste Dordtse basketballegende – Marco de Waard – in welke rol dan ook, is denk ik een vooralsnog gemiste kans…

Hey Aart. Begin dit kalenderjaar begreep ik dat de meeste spelers van Windmills beschikbaar waren voor andere clubs. Het lijkt mij dat iemand in Dordrecht wel door had dat het financieel niet goed ging. Er werd alleen niet doorgepakt. Nu kun je in Nederland -gelukkig maar- niet zomaar af van een contract met een werknemer, maar had Windmills in die tijd niet doortastender moeten optreden (opvolger Wintering weer naar huis moeten sturen) of was men, gezien de sportieve opgang, verblind door de hoop dat er alsnog geld zou komen?

Hey Leon. Ja, dat vertelde je me al eerder. Maar het feit dat geen van die spelers ook maar enige aanstalten heeft gemaakt weg te lopen spreekt ook boekdelen. En de inzet en passie waar ook nu nog door team en staf wordt gewerkt is ongelofelijk; als er veel mis zou zitten…je weet hoe gemakkelijk chemistry en inzet in dit soort situatie kunnen verdampen; dus er zitten twee kanten aan deze medaille; ja terugkijkend had er misschien gesneden kunnen worden, maar wat doet dat met diezelfde chemistry en motivatie?

Ik wil er ook op wijzen dat erg lang is gewacht met het vervangen van Wintering – nu weten we dus waarom – en ik vraag me af wat het hem niet weer snel wegsturen financieel nu helemaal uit zou maken. En je moet het ook zo zien – maar dat is geheel voor mijn rekening, en kan ik ook niet hard maken op dit moment – maar als het reguliere seizoen uitgespeeld kan worden staan de Windmills hoogstwaarschijnlijk vijfde, met als meest waarschijnlijke tegenstander Donar. Wie van de twee heeft op dit moment het beste record?

Hey Aart. Nu moet er inderhaast gered worden wat er te redden valt. Hoe makkelijk of moeilijk wordt dat in een regio waar tot voor een paar maanden geleden veertig jaar geen Eredivisiebasketbal is geweest.

Hey Leon. Sinds dit weekend – ik wist tot maandag eigenlijk nauwelijks van iets, terwijl ik echt mijn ogen niet in mijn zak had, en links en rechts echt wel vragen heb gesteld de afgelopen maanden – ben ik er ingedoken. Ik heb een redelijk positief gevoel.

Er zijn goede mensen mee bezig, er is in het Dordtse best bij belangrijke partijen oog voor wat er aan het ontstaan was en is in positieve zin. De Gemeente Dordrecht heeft er ook alleen maar belang bij om de club te supporten, en nee; dat hoeft niet persé in harde knikkers te zijn om toch van aanzienlijk belang te zijn. Maar ja, je hebt gelijk: in ‘mijn tijd’ trokken de midweekse thuiswedstrijden met gemak 800-900 man publiek. Maar dat is twee generaties terug!

Nogmaals ik heb een redelijk positief gevoel bij wat mensen als Jan Vrencken, Kees Pille en Paul Lange aan het doen zijn. En als ik zelf ook maar ergens een handje toe kan steken zal ik het niet laten. Ik denk dat het vizier daarbij trouwens niet alleen op overleven tot het einde van dit seizoen, maar dat de insteek moet zijn dat er ook aan de komende jaren wordt gewerkt.

Hey Aart. Sportief gaat het de laatste tijd best aardig met de Windmills. Als er wat geld wordt gevonden om het seizoen af te maken, in hoeverre gaat deze ellende dan invloed hebben op de rest van het seizoen?

Hey Leon. Er moeten natuurlijk geen luchtkastelen worden gebouwd. Als ik mijn laatste geld erop in zou moeten zetten zou ik in de play-offs-line-up Donar Groningen vs. Dutch Windmills Dordrecht niet allemaal inzetten op Dordt. Maar zijn de Windmills tegen Donar volslagen kansloos? Zelfs als het thuisvoordeel in Groningen ligt?

Hey Leon. Wat denk jij?

Hey Aart. Never underestimate a champion. Ofwel, ik sluit absoluut niet uit dat als het echt om de knikkers gaat, Donar uit een ander vaatje gaat tappen en dan is die ploeg toch echt een stuk verder dan Windmills.

Hey Aart. Al heel snel na het horen van de financiële problemen bij Windmills hoorde ik dat er binnen de DBL een aantal clubs zijn die Dordrecht niet zullen missen, er gaan tenslotte nederlagen vervallen. Samen sterk, zou je zeggen, in een piepklein basketballand dat we zijn, maar nee ieder voor zich en god voor ons allen blijkt maar weer eens. Hoe tekenend is dit voor basketbal in Nederland?

Hey Leon. Ja dat is natuurlijk het aloude verhaal van het Nederlandse basketbal waarbij welbegrepen eigenbelang zoals Rinus de Jong ooit de halve Eredivisie van tenminste een Amerikaan voorzag – speelt er dit weekend op dat gebied niet iets groots in Den Bosch?!? – dat is tegenwoordig bijna ondenkbaar. Maar ik weet dat er bij minimaal een tegenstander wel degelijk meegedacht en -geholpen wordt om Windmills te helpen overleven. Dus het beeld is niet gitzwart.

Maar als je Advocaat voor de Duivel speelt…ja, er zijn wel erg veel teams die direct zouden profiteren – tenminste optisch en op korte termijn dan natuurlijk – van een eventueel schrappen van Windmills uit de ranglijst. Maar het lange termijn en algemeen basketbal belang – ook van die andere negen FEB-clubs – kan natuurlijk niet anders luiden dat het in een ieders belang is dat er niet weer een club wegvalt, niet weer negatieve energie voor het Nederlandse basketbal. Terwijl een Cindarella-story in Dordt weleens juist heel veel positieve energie kan losmaken.

Hey Aart. Tot slot. Ik hoop dat het goed komt, maar heel optimistisch ben ik niet, 50/50 hooguit. Wat verwacht jij dat er op 11 april gaat gebeuren als Windmills thuis zou moeten gaan spelen tegen ZZ Leiden?

Hey Leon. Ik hoop en verwacht dat Dutch Windmills de competitie af zal maken. ‘Failure is no option’; daarmee signeerde Serge Zwikker ooit een item voor een fan. Ook zo’n in Nederland onderschatte basketballer, die in de USA ongekend groot en populair was. Vooral door zijn gezonde verstand…

Een goedlachse haai

Zucht. Nee. Eerst de felicitaties voor Zorg en Zekerheid dat de Beker won, niets op af te dingen, helemaal niets.

Dan de zucht richting Dordrecht, maar zeker ook richting een aantal andere clubs die al hebben laten blijken dat ze er op z’n zachtst gezegd niet rouwig om zijn dat Dutch Windmills misschien wel voortijdig uit de competitie verdwijnt. Die kortzichtigheid stoort mij enorm.

First things first.

Cruciaal moment in de finale was de uitsluiting van Simms. Terecht of niet, ik waag me daar nu niet aan, kijk zelf maar. De scheidsrechters besloten hem weg te sturen en dat betekende serieuze minuten voor Sergio de Randamie (hoewel ik zag dat Mo Kherrazi ook een soort van warming up-sprongetjes maakte).

Door een blessure begon het seizoen voor de 34-jarige De Randamie wat later en eenmaal fit was er slechts een marginale rol voor hem weggelegd. In de laatste 15 minuten van de bekerfinale was hij de onverwachte x-factor. Niet alleen 15 belangrijke punten, maar meer nog was hij een vliegwiel in de machine die Leiden heet, met hem op het veld was Zorg en Zekerheid 19 (de plus/minus uit de statistieken) punten beter dan Zwolle en dat zegt veel met de uitslag in het achterhoofd (69-87).

Enfin de uitsluiting leek in het voordeel van Landstede te zijn, maar dat pakte volkomen anders uit. Vooral omdat Zwolle zich de kaas van het brood liet eten. Het was allemaal leuk en aardig totdat het echt belangrijk werd, op die momenten had Leiden veel meer gochme in huis en was de ploeg ook doortastender, Zwolle misschien wel naïef.

Uiteindelijk had Leiden (niet onverwacht) vijf spelers in de dubbele cijfers. Thompson was topscorer met 25p, 5a, 4r. Voor Landstede had Dahlman 23p.

In de Eredivisie vermorzelde Apollo zaterdag Aris (88-59). De Amsterdammers deden met de overwinning goede zaken tegen een directe concurrent voor een plek in de play-offs. Dimeo van der Horst had 21p, 5a.

Woensdag won Zorg en Zekerheid zonder al te veel problemen van Apollo (89-58). Simms had een double-double 22p, 10r en Vette had ook een double-double 17p, 10r.

Klapper van de (afgelopen) week was de winst van Dutch Windmills bij Donar (68-69). Na het enorme verschil bij rust (27-49) knokte de thuisploeg zich knap terug en had zelfs een voorsprong vlak voor tijd, alleen kwam de ploeg in de laatste 1.51 niet verder dan 2 gemiste schoten, 2 keer balverlies en nog twee gemiste vrije worpen. Tien seconden voor tijd bepaalde Richardson de eindstand. Keurige -verdedigende- teamprestatie van de Dordtenaren met vier spelers in de dubbele cijfers. Dourisseau had 18p, 8r.

En zo kom ik vanzelf op de Dutch Windmills.

Hoe je het wendt of keert deze situatie kent alleen maar verliezers. Laat ik vooropstellen dat een voortijdig einde van het team een forse knauw zou betekenen voor het aanzien van de professionele basketbalsport in Nederland, juist op dit moment in de competitie. Let maar op wat er gebeurt als het onverhoopt niet doorgaat.

Er is dus een tekort van 180.000 euro. De ploeg heeft nog een kleine twee weken om te redden wat er te redden valt. Nou lijkt het mij onwaarschijnlijk dat op dit moment in het seizoen er ineens fors geld op tafel gaat komen van partijen die nu niet bij Windmills zijn betrokken. Evenwel houdt waarnemend voorzitter Jan Vrencken hoop.

Het gevolg is wel dat alle ellende, want dat is het, bij de spelers komt te liggen. De vraag zal zijn of zij het seizoen willen afmaken tegen weinig of geen geld? Een onmogelijke keuze natuurlijk. Ergens anders aan de bak komen in april is geen optie. Stoppen betekent dat er zeker niets komt en dat al het sportieve succes tot nu toe voor niets is geweest. Doorgaan houdt in om niets (of bijna dan) vervolg geven aan wanbeleid. Sterkte mannen.

Waar is het dan misgegaan? Uit wat gesprekken blijkt dat er voor het seizoen in principe een hoofdsponsor was, maar dat het op het laatste moment niet is doorgegaan. Schijnbaar was er ook niets getekend (wijze les, -weer- voor hen die ook willen starten in Den Haag en Gelderland).

Schijnbaar is Ton Sels, de voormalig voorzitter en kartrekker van het project in Dordrecht, als een einzelgänger te werk gegaan en dat met een hoog opportuun gehalte.

Nou begrijp ik ook nog wel dat het er vorige zomer op papier goed uitzag ook voor de FEB, ik begrijp ook dat er op een gegeven moment knopen moesten worden doorgehakt. Alleen is het snel van de regen in de drup geraakt en heeft Sels (en ook de FEB niet, al hebben die weinig bevoegdheden) niet aan de noodrem getrokken toen het nog kon in november/december vorig jaar. Opportuun zal hij gedacht hebben alle problemen zelf op te lossen, maar die stapelden zich alleen maar op met de huidige situatie als gevolg.

Hulp is gevraagd en zou kunnen komen van collegateams, wrang is het dan dat er gelijk teams zijn die kansen ruiken op een soort van winst op korte termijn en het grote plaatje uit het oog verliezen. Ieder voor zich en god voor ons allen, eens te meer.

HAAI VAN DE WEEK

Even heb ik nog gedacht om er deze week geen te kiezen, gezien het kannibalistische gedrag van een aantal teams. Het zou echter grof afbreuk doen aan de goedlachse ruim 2 meter lange 34-jarige Surinamer Sergio de Randamie.

Foto: Marja van Tilburg

Hey Aart, Hey Leon over Oranje, over fans en veel meer basketbal

Deze week ontving ik weer mail van mede basketballiefhebber Aart Dekker. Het Nederlands team beëindigde de WK-kwalificatiereeks, de organisatie rond Oranje moet van het NMT terug naar de NBB, de toekomst van Oranje, en Zorg en Zekerheid en Donar werden uitgeschakeld in Europa en nog wat dingetjes. Het leverde voor mij genoeg denkstof op en daarmee ook leesvoer voor de liefhebbers.

Hey Leon. In het bericht waarmee werd aangekondigd dat het NMT zoals het de afgelopen jaren het mandaat had voor het runnen en exploiteren van de Orange Lions aan het einde van 2019 eindigt, werd niet vermeld op welke wijze dat dat gaat gebeuren. Zo zou ik me voor kunnen stellen dat het NMT een orgaan binnen de NBB zou kunnen worden, dat dezelfde mensen nu binnen de NBB dezelfde dingen blijven doen, maar dat stond niet in het bericht. Weet jij er al iets meer van wat men voor ogen heeft?

Hey Aart. Nee ik heb nog niets gehoord anders dan dat jij beschrijft. Ik ben ook druk met andere zaken geweest en ben niet toevallig iemand tegengekomen. In essentie hoort het vlaggenschip van het Nederlands basketbal natuurlijk thuis bij de bond,

Hey Leon. Jij hebt de laatste tijd diverse keren bepleit dat al het topbasketbal binnen een organisatie en onder een duidelijke beleidslijn zou moeten worden gebracht. Ik ben daar voor mezelf nog niet zo van overtuigd. Als dat er toe zou leiden dat er nu eens eindelijk grote sponsoren voor het gehele basketbal binnengehaald zouden kunnen worden, ja dan zou dat helpen, maar ik zie eerlijk gezegd niet waarom dat nu ineens wel zou lukken, waar dat tot dusver erg lastig bleek. En ik vind het juist wel een kracht als iedere tak van topsport zijn eigen management heeft dat alleen op die ene tak kan focussen. We zien dit dus verschillend. Kan je eens toelichten waarom je van ‘alles onder een noemer’ meer heil verwacht?

Zoals gezegd in essentie hoort alles, zeker wat betreft nationale teams, onder de bond te vallen. Nou heeft de Nederlandse Basketbal Bond nog nooit uitgeblonken (zachtjes uitgedrukt) in beleid maken en uitvoeren. Of misschien beter gezegd in geld genereren. Want om een goed beleid uit te kunnen voeren of programma te kunnen draaien is er gewoon geld nodig.

Technisch gezien zal het wel goedkomen, met Okke te Velde zit er op zich basketbal know-how. Het geld, tsja daar heb ik toch grote twijfels over. Ook in de afgelopen redelijk succesvolle jaren heeft het NMT vooral gedreven op enkele individuele geldschieters met voorliefde voor basketbal.

Nogmaals misschien dat een uitgekiend all-round basketbalbeleid, waar ik op hoop, wel een grote sponsor kan opleveren, de volledige versnippering, die het nu is, leidt daar zeker niet toe. Neem als voorbeeld Rabobank dat jaren geleden in het wielrennen stapte. Zij deden dat om partner te worden, samen iets te bereiken. Niet voor snel commercieel gewin. Het heeft ze geen windeieren gelegd. Basketbal is een kleine sport in Nederland, met enorme potentie. Evenwel is er voor geen enkele sponsor snel commercieel gewin te halen in Nederland basketballand. Een partner die zich voor jaren committeert aan basketbal zou goed zijn. Die heeft dan wel één aanspreekpunt nodig. Want met hoeveel partijen moet je nu om tafel als je iets wil doen voor of met het volledige Nederlandse basketbal? Kortom hierin ligt mijn hoop.

Hey Leon. Dan zie ik een flink probleem opdoemen. Het NMT blijft de honneurs waarnemen tot het einde van het jaar. Dat zal te maken hebben met het feit dat in november de jaarlijkse ALV wordt gehouden, en het terughalen van de Orange Lions heeft natuurlijk nogal wat gevolgen voor o.a. de begroting van de NBB. Maar coach Toon van Helfterens contract liep af na Polen-Nederland. We hebben dus nu geen coaching staf meer. Maar er is geen tijd te verliezen, want in november start alweer de kwalificatie voor EuroBasket 2021. En dat betekent dus dat er aankomende zomer en dus in het eerste window in november een organisatie, team en staf moet staan die daar klaar voor is. Komen we nu niet in een vacuüm terecht?

Ik hoop het niet, maar vrees het wel een beetje. Ik vind trouwens dat Oranje, minus misschien de routiniers, ook een zomerprogramma moeten draaien. Dus niet in november, maar in mei moet de staf al rond zijn. Het WK komt eraan en Oranje kan een aardige sparringpartner zijn voor een boel WK-gangers en dat levert enorm veel ervaring op voor veel jonge spelers, zeg maar die onder de 28 jaar. Plus Oranje kan dan op elkaar ingespeeld raken, een fundament leggen voor de EK-kwalificatie 2021 die heel bepalend is voor de toekomst van het Nederlands basketbal. Nu afhaken bij de middenmoot van Europa werpt Oranje te ver terug.

Alles, werkelijk alles, moet eraan gedaan worden om dat EK te halen, anders stranden alle goede bedoelingen van de afgelopen vijf jaar in schoonheid. Dus gewoon de beste en dat is Toon van Helfteren bondscoach houden en hem op de ingeslagen weg door laten gaan. En van ganser harte hopen dat er spelers zijn die zich ontwikkelen richting Euro cup-, Euroleague- en misschien wel NBA-niveau.

FANBASES DBL

Dan iets heel anders: de fanbases van de diverse clubs. Mijn credo is altijd: professionele sport speel je voor het publiek, voor de fans. Nu hoorde en las ik dat de SV The Titans – de supportersvereniging van New Heroes Den Bosch – zichzelf opheft aan het einde van het seizoen. En ik zag het andere uiterste: dat jij present was op een Fanavond van Donar in Groningen.

Hey Leon. Waardoor ging het in Den Bosch mis? En is het geen groot verlies dat die club verdwijnt?

Hmmm. In de basis is het natuurlijk jammer dat een supportersvereniging verdwijnt, maar die in Den Bosch had lang geleden al aangekondigd dat ze er mee zouden stoppen als er geen opvolging zou komen voor het zittende bestuur. Het recente gerommel zegt me daarom niet zoveel. Plus hoeveel echte supporters heeft Den Bosch nou eigenlijk? Het aantal kijkers in de Maaspoort is best aardig, maar beleving, zoals bijvoorbeeld in Leiden, dat is er slechts minimaal. Overigens is Den Bosch daar zeker niet uniek in.

Bij Donar heb jij toevallig recent zo ongeveer het omgekeerde meegemaakt. 180 mensen die komen luisteren en praten over basketbal in Groningen, speciaal, en iets dat navolging verdient?

Wat mij betreft organiseert elke club eens per jaar zo’n avond, informatief en dus nuttig voor echte basketballiefhebbers. Al kom ik op deze manier vanzelf terug bij mijn laatste zin van de vorige alinea, ofwel hoeveel basketbalclubs hebben voldoende fans om zoiets te organiseren?

Hey Leon. Hoe erg is het dat tussen deze twee topclubs met alle twee zoveel historie een factor als een Supportersvereniging wegvalt bij de een en zo floreert bij de ander?

Macht keine flause aus.

Hey Leon. Jij komt bij nogal wat clubs, in de loop van de tijd. Zou je eens in een paar kernwoorden het publiek van de verschillende DBL-clubs willen typeren? Waar verschillen ze? En waar maken ze verschil? En welke ontwikkelingen zie jij in de diverse fanbases?

Jeee Aart wat een vraag. Heel veel clubs hebben vooral kijkers en geen fans en de meeste hebben niet eens veel kijkers en dan heb ik het echt over duels met tientallen bezoekers in de zaal. De clubs zijn daar zelf ook debet aan. Want wat doen ze nou echt om de harten van de mensen te stelen en dan vooral buiten de wedstrijden om?

Om daar even op door te gaan. Het wedstrijdschema speelt hier een grote rol in. Want door de redelijke chaos aan wedstrijden kunnen mensen zich ook amper binden aan een club. Ene weekend thuis, andere weekend uit dat is een helder schema voor fans en zo is het net (uch uch) niet in Nederland. Er kunnen weken voorbijgaan dat een club niet thuisspeelt om maar een dingetje aan te halen. Ik heb eerder al geschreven dat elke fan bijna letterlijk één op één binnengehaald en binnengehouden moet worden. Dus nogmaals mijn vraag welke club stelt als eerste een klantmanager aan?

ORANGE LIONS

Na de laatste interlands, en tijdens de forumavond van Donar, kwam ook aan de orde dat Arvin Slagter hoogstwaarschijnlijk stopt bij Oranje. Jij was een paar jaar geleden een beetje vroeg met de suggestie dat Kees Jr. en Arvin Slagter de stap van actieve speler naar assistent-coach zouden kunnen/moeten maken. Kees Jr. en Henk Norel waren al gestopt, nu dus Arvin.

Hey Leon. Kunnen de Orange Lions eigenlijk al wel zonder hem?

Dit is een pijnlijke vraag, in zoverre dat er nog niemand klaarstaat om Slagter op te volgen, maar ook niet voor Worthy de jong, Roeland Schaftenaar, Nick Oudendag of Charlon Kloof, zeg maar de hele groep rond de 30 jaar. Er zit een hiaat naar de tieners en begin twintigers nog. Vandaar ook het belang van het zomerprogramma dat ik eerder beschreef.

Ik heb op mijn Blog als banner een foto van Kees Jr, Arvin en Henk Norel in transitie met heel klein en vaag mijn hoofd ertussen op de achtergrond. Die blijft zo, totdat er een nieuw trio/duo/viertal/of wat dan ook, is opgestaan dat de kar minstens net zo goed trekt als deze drie hebben gedaan in de afgelopen periode, samen met Charlon Kloof natuurlijk…en we moeten maar hopen dat die nog heel lang Orange Lion blijft.

Hey Leon. Hoe zie jij dat? Welke spelers kunnen de rollen binnen en buiten de lijnen van Slagter c.s. Op korte termijn gaan overnemen?

Niemand en daarom hoop ik dat Toon van Helfteren bondscoach blijft en Slagter kan overhalen om afscheid te nemen op het EK van 2021. Kijk Slagter is geen NBA-speler, maar wel heel waardevol en als Oranje straks weer aan de bak moet tegen de Oostenrijkjes, Denemarkjes en Roemenietjes van Europa dan kan hij nog heel goed mee en belangrijk zijn.

Dan kwam in Groningen ook de BeNeLiga aan de orde. Jij was noal sceptisch, ik ben juist een groot voorstander… Maar ligt het niet gewoon aan het gehanteerde model? Erik Braal gaf aan dat het niet zo mag zijn dat een BeNe-Liga niet in plaats mag komen van het Nederlandse Kampioenschap, en ook niet, ook niet van de Europese clubcompetities. Dat ben ik met hem eens. Hij gaf als voorbeeld hoe de bijvoorbeeld de Balten het doen; met een Baltic League en de VTB. Waarbij internationaal spelende clubs dan wedstrijden kunnen spelen om dubbele punten, terwijl de andere clubs dan onderling het dubbele aantal wedstrijden spelen. Ik geloof ook heilig in de noodzaak tot het slaan van een brug met de top van de Promotie-divisie en de staart van de DBL, nu zit daar een vrijwel onoverbrugbare kloof; dat is niet goed.

Hey Leon. Vind je niet dat er iets moet gebeuren? En waarom ben je niet enthousiast? Hebben we de afgelopen jaren niet geweldige wedstrijden gezien juist tussen Belgische en Nederlandse clubs?

De hele infrastructuur van het basketbal in Nederland is niet klaar voor een gezamenlijke stap omhoog. In de huidige situatie zullen de Belgen bepalend zijn en dat gaat, denk ik, ten koste van Nederlandse clubs waarvan de meeste amper geld, spelers en organisatie hebben om over de accommodaties nog maar niet te spreken. Het zou te pijnlijk worden voor veel clubs en uiteindelijk is het dan niet goed en waarschijnlijk zelfs funest. Eerst zelf in Nederland maar eens de zaakjes op orde krijgen en dan bedoel ik niet dat er overal led-verlichting rond het veld staat.

Deze haai werd geboren in de hoofdstad van de USA.

Zo wat een week. Drie megastunts en nog een bijna megastunt. Je zou bijna zeggen: het kan wel in Nederland.

De grootste stunt komt op naam van Aris dat Donar in Groningen voor een uitverkocht huis declasseerde (61-76). Voor de duidelijkheid daar was niks geflateerds aan. De Friezen speelde een lekkere partij basketbal en Donar was niet om aan te zien, passief, mat en geen antwoord op de zoneverdediging. Overigens al de tweede jeer dit seizoen dat laagvlieger Aris wint van Donar en überhaupt pas de tweede keer, na de openingswedstrijd van het debuutseizoen in 2004, dat Aris wint in Groningen.

Craig Osaikhuwuomwam 16p, 9r. en Darian Anderson 23p, 8r, 6a. Voor Donar had Thomas Koenis een double-double met 10p, 1or. Door de nederlaag lijkt Donar af te stevenen op de vierde plek in de eindrangschikking wat een treffen zou opleveren met ‘reuzendoder’ Dordrecht.

De iets minder grote stunt (want thuis en niet tegen de titelverdediger) kwam op naam van Feyenoord dat Landstede versloeg (75-66). Ook geen toevalstreffer want de Rotterdammers stonden de hele wedstrijd op voorsprong. Cruciaal, na de inhaalrace van de Zwollenaren was de driepunter van Rens van Ravensteijn bij 67-66. Justin Gordon had een dikke double-double met 19p, 16r. Voor Landstede had Kajami-Keane 27p, 9r.

New Heroes speelde de hoofdrol in de net niet stunt op bezoek bij Den Helder Suns (76-87), maar na verlenging. Die extra tijd kwam er door een schitterende driepunter door Boyd Van der Vuurst-De Vries. Evenwel was het pijpje leeg bij de thuisploeg in de verlenging (2-13 en dat waren nog twee vrije worpen ook). Williams had in de verlenging 7p en een assist, in totaal had hij 22p, 9r, 4a. Voor Suns had Harris een double-double 15p, 11r. Leon Williams had tegen zijn oude werkgever 20p, 7a en op hem werden maar liefst 9 fouten gemaakt.

Zorg en Zekerheid is nu welhaast 100% zeker van de eerste plek in de eindrangschikking (hoewel de ploeg nog de meeste duels van iedereen moet spelen, vier meer dan Landstede en New Heroes bijvoorbeeld). Leiden had drie kwarten last van Dutch Windmills om uiteindelijk dik te winnen (97-74). Zes spelers in de dubbele cijfers, dit keer ook Sergio De Randamie (hij komt aan het eind van het seizoen op stoom, zo lijkt het) met 16p, 7r. Verder double-doubles voor Vette 18p, 10r en Watson 11p, 10a, 6r.

Apollo won zondagmiddag bij BAL (68-75). Geen live statistieken en drie uur na afloop van het duel zijn bij beide teams nergens feiten te vinden. Jammer het zal wel niet belangrijk gevonden worden, dus dat doe ik dan ook niet.

MIDWEEKS

Donderdag was er een grote stunt van Dutch Windmills bij Landstede (83-93). Dordrecht wordt als nummer 5 een hele grote uitdaging in de play-offs voor de nummer 4. Dit duel had Windmills vier spelers in de dubbele cijfers met Richardson 27p, 2r. Zwolle had vijf spelers in de dubbele cijfers en Kevin Bleeker had een double-double 11p, 13r. Erg opvallend was het reboundverschil, Zwolle 53 en Dordrecht 25.

Donar won bij BAL (60-78). Vooral door een heel sterk derde kwart (9-26). Gipson had 21p, 4r, 4a, 3st. Mr double-double Tony Washington had 13p, 10r, 4a.

Zorg en Zekerheid had geen problemen bij Apollo (83-91). Gebruikelijke recept met zeven gebruikte spelers en vijf in de dubbele cijfers. Worthy de Jong was goed voor 22p, 5r, 2a. Voor Apollo was Aron Roye ouderwets sterk op dreef met 27p (10/13 van het veld), 7r, 7a met een efficiency van 37.

Woensdag trof New Heroes voor de tweede keer in drie dagen Feyenoord en in Den Bosch maakte de thuisploeg korte metten met de gasten (104-72). Overigens weer met een sterk en bepalend laatste kwart (34-13). Sherill had 24p, 4r en Taylor 17p, 8a. Voor Feyenoord had Jeroen van der List 13p, 9r, 4a.

Dinsdag haalde Den Helder Suns ongenadig hard uit bij Aris Leeuwarden (62-93). Gezien de stand op de ranglijst en de eerdere ontmoetingen (respectievelijk 1, 3 en 10 verschil) een opvallende uitslag. Alex Laurent ging helemaal los met 27p, 6r. Voor Aris had Anderson 28p, 4r, 2a.

HAAI VAN DE WEEK

Er zijn een stel aardige prestaties geleverd deze week, maar eentje steekt er bovenuit. Nou was er wel een kleine aarzeling bij mij om een speler van Aris te kiezen want winnen in een uitverkocht Martiniplaza is knap, maar met 21 punten verschil thuis verliezen van een directe concurrent is ook bijzonder en dat binnen een paar dagen. Evenwel was het wel de week van Darian Anderson die twee keer sterke cijfers noteerde. In twee duels 51p, 12r, 8a is niet mis.

Anderson is een 23-jarige rookie uit Washington DC die bij Aris gemiddeld goed is voor 13p, 4r, 3a in 30 minuten speeltijd. Hij heeft pas 14 duels voor de Friezen achter de rug omdat hij na de kerst Johnny Williams verving. De guard speelde hiervoor vier jaar voor Fairleigh Dickenson University, zijn laatste jaar eindigde abrupt omdat hij in januari 2018 aan zijn voet geopereerd moest worden. Op zijn school was Anderson de enige die ooit gekomen is tot 1500 punten en 300 assists.