De BNXT-league gaat beginnen, hoe zijn de verhoudingen? En een uitgebreid gesprek met Erik Braal

Hartslag

De finale van de play-offs in Nederland gaat in mei tussen Donar en Heroes. Dat verwacht ik. Wie het thuisvoordeel heeft, durf ik nu niet te zeggen. Titelverdediger ZZ Leiden is een serieuze outsider, zeker als er nog een goede speler bijkomt is het verschil met Donar en Heroes klein. Landstede is outsider omdat er op de bank wat minder kwaliteit zit dan voorgaande jaren, al lijkt de ploeg nog taaier. De verschillen zijn niet groot, er gaan her en der vast nog spelers bijgehaald of vervangen worden en de play-offs zijn nog ver weg.

De strijd om plek vijf in de nationale competitie is belangrijk want dat team mag het met voornoemde vier ploegen vanaf februari opnemen tegen de beste vijf van België in het grensoverschrijdende deel van de BNXT-league. Feyenoord en Yoast zijn de grootste kandidaten. Op het vinkentouw zitten BAL, Aris en misschien ook wel Apollo.

De nummers zes tot en met elf uit Nederland gaan met de tweede helft van Belgische ranglijst vanaf februari ook een hele competitie spelen, maar dat is commercieel en publicitair natuurlijk een stuk minder aantrekkelijk. Het is wel belangrijk want de beste Nederlandse ploeg uit dit deel van de competitie plaatst zich als nummer zes voor de nationale play-offs.

De Nederlandse top

Donar en Heroes steken er voor mij in Nederland ietsje bovenuit. Beide teams zijn diep en dat maakt in dit lange seizoen een verschil. Want de dynamiek van het seizoen gaat anders zijn door de duels tegen de Belgen. Blessures gaan er zeker komen, waardoor de bank belangrijker wordt dan ooit, ook om de speeltijd te verdelen.

Mijn gevoel zegt dat de selectie van Donar net iets meer kwaliteit heeft dan Heroes. Maar, en dat kan een cruciale factor zijn, coach Matthew Otten is veel minder ervaren dan Erik Braal en zeker in Groningen kan er veel op een coach afkomen. De kampioen hoeft niet altijd de op papier beste selectie te zijn, dat heeft Leiden afgelopen seizoen bewezen. Toen was Donar ook vooraf favoriet en leek Heroes dat in de finale ook te zijn.

Omdat de kwaliteitsverschillen in de Nederlandse top vier niet bijzonder groot zijn gaat het meer om andere zaken zoals:

  • het groepsproces
  • de klik die in het seizoen moet ontstaan door samen tegenslagen (blessures) te overwinnen
  • op het juiste moment te pieken

Wat dit betreft hebben Landstede, de een na laatste kampioen met nog steeds dezelfde kern die van nature hard wil werken, en Leiden, met ook nog een grote kern van het kampioensteam, een voorsprong op Donar en Heroes. Ook omdat coaches Geert Hammink en Herman van den Belt kampioenservaring hebben, net als Erik Braal. Zij weten wat er kan en moet gebeuren om kampioen te worden. Voor Matthew Otten gaan er situaties ontstaan die nieuw zijn voor hem als coach.

De rest

Suns is de o zo belangrijke Boyd van der Vuurst de Vries kwijt en heeft geen Amerikanen. De ploeg lijkt een zwaar seizoen tegemoet te gaan net als Den Haag. Van Feyenoord en Yoast ben ik benieuwd hoe zij zich houden tegen de vaderlandse top vier. Beide teams hebben met Van Helfteren en Vervaeck ervaren coaches en dat scheelt.

De onderkant van de middenmoot is dit seizoen in Nederland wat sterker geworden is mijn indruk, al weet ik niet hoe dat zich straks verhoud tot de Belgen. Het scheelt dat Apollo Amerikanen heeft. Aris heeft met Vincent van Sliedrecht een rookiecoach en op papier een aardige groep spelers. Van BAL weet iedereen wat er te verwachten valt, mits fit zou er na de bekerwinst ook in competitieverband geoogst kunnen gaan worden. Voor deze ploegen zou de zesde of heel misschien wel vijfde plek een knappe prestatie zijn.

De Belgische teams laat ik hier verder buiten beschouwing omdat dit pas in februari relevant wordt. Wat eigenlijk raar is in een gecombineerde competitie, maar misschien dat dit in de loop der jaren gaat veranderen.

Wel denk ik dat Oostende de grote favoriet is. En misschien valt het verschil tussen de Nederlandse en Belgische clubs in de top vijf wel mee. Dat zagen we bijvoorbeeld in de Champions League-voorronde twee weken geleden waar Leiden won van Mons. Dat was geen incident want de laatste jaren wonnen Nederlandse clubs op Europe Cup-niveau wel vaker van Belgische teams als Mons, Antwerpen of Charleroi. Ik denk dat dit te maken heeft met het vernuft en of flexibiliteit van Nederlandse coaches en spelers om in wedstrijden aanpassingen te maken.

Pijnlijk

Een ding hoop ik wel, naast het wegblijven van corona-ellende, namelijk dat er tussentijds geen team financieel omvalt en dat er geen crowdfundingsacties van Eredivisieteams meer komen. Het komt zo ongelofelijk amateuristisch over, bijna zielig. Nou kon ik dat van Almere nog begrijpen, gezien hun overlevingsstruggle. Maar oproepen zoals eerst bij Donar en later bij Landstede zijn niet gepast, zeker niet als je kijkt wat voor een selecties er nu staan.

Terug van weggeweest in de Eredivisie is Erik Braal. Ik sprak aan de vooravond van de start van de BNXT-league uitgebreid met de drievoudig kampioen van Nederland.

Wie zijn de (nieuwe) spelverdelers in de basketbal Eredivisie?

Het nieuwe Eredivisieseizoen begint vrijdag. Met, zoals ieder jaar, een karrenvracht aan nieuwe spelers. Wat ik vooral interessant vind zijn de spelverdelers. Zij moeten hun team leiden en zijn op het veld het verlengstuk van de coach.

In mijn ogen zijn assists belangrijkers dan scores. En ervaring kan doorslaggevend zijn als het er echt om gaat, zoals straks in de play-offs. Daarom heb ik de 11 waarschijnlijk startende spelverdelers op een rij gezet, gesorteerd op hun assists.

Spelverdelers
TeamNaamLeeftijdProf sindsCarriere punten-gemiddeldeCarriere assist-gemiddelde
DonarAustin Luke26201815.69.7
FeyenoordAnthony Collins29201614.18.1
The HagueDeividas Kumelis26201415.27.4
BALRoel van Overbeek2120168.46.0
Yoast Nate Britt27201713.45.0
ApolloJustin Mitchell26201813.15.0
SunsNino Gorissen2320177.04.9
LandstedeNaba Echols25202016.34.6
ZZ LeidenMarijn Ververs2320167.04.2
HeroesEdon Maxhuni23201916.03.8
ArisGeorge Brock26201925.03.8
(Correctie: Justin Mitchell is de pointguard van Apollo en niet Trevian Bell, die ik abusievelijk neer had gezet)

Niet in het overzicht, maar wel belangrijk zijn de backups die die de kampioenskandidaten in Nederland hebben; Donar met Leon Williams, Heroes met Boy van Vliet, ZZ Leiden met Maarten Bouwknecht en Landstede heeft Nigel van Oostrum.

In de strijd om de vijfde plek is het intrigerend dat Feyenoord en Yoast een ervaren en ogenschijnlijk sterke spelverdeler in huis hebben. Zo speelde Nate Britt vier jaar 18 minuten gemiddeld voor de North Carolina Tar Heels.

Nederlanders coachen in Eredivisie basketbal

basketbalcoach

Komende vrijdag begint het nieuwe Eredivisie basketbalseizoen. Wat me opvalt is het aantal Nederlandse coaches. Met een beetje sjoemelen is het 100%. Paul Vervaeck de nieuwe hoofdcoach bij Yoast is meer dan een halve Nederlander met zijn verleden in Den Helder, Leiden en als bondscoach van Oranje onder 18. Radenko Varagic heeft zijn inburgeringsexamens al een tijd achter de rug en wacht op zijn Nederlandse paspoort.

Toon van Helfteren is de oudste (70), Erik Braal heeft de meeste titels (3) en Vincent van Sliedrecht is de rookiecoach. Wierd Goedee is terug van lang weggeweest.

De Belgen laat ik hier buiten beschouwing omdat de Eredivisie eerst een hele competitie tegen elkaar speelt voordat in het nieuwe jaar de splitsing komt waarbij de beste vijf Nederlandse teams tegen de beste vijf Belgische gaan spelen en de resterende teams ook tegen elkaar gaan uitkomen.

Coaches gooien de bal er niet in, maar coaches maken over het algemeen hun team en vaak ook nog hun spelers beter. Enfin dit is de lijst gerangschikt op leeftijd (omdat ik denk dat leeftijd en ervaring een verschil kunnen maken).

TeamCoachLeeftijdEerste job als hoofdcoach op hoogste niveauKampioenschappen als coach
FeyenoordToon van Helfteren7019902
The HagueBert Samson661992
Yoast Paul Vervaeck651990
SunsPeter van Noord582005
ApolloWierd Goedee542002
ZZ LeidenGeert Hammink5220181
LandstedeHerman van den Belt5120001
HeroesErik Braal5020033
BALRedenko Varagic472006
DonarMatthew Otten392020
ArisVincent van Sliedrecht342021

Champions League basketbal; ZZ Leiden wil het, Keye van der Vuurst heeft het

Keye van der Vuurst de Vries

Dadelijk begint landskampioen Zorg en Zekerheid Leiden in Treviso aan een zware opgave. Om de groepsfase van de Champions League te halen moeten deze week drie rondes overleefd worden. De eerste tegenstander maandag om half 6 is Mons.

Leiden speelde zaterdag de BNXT-Supercup tegen de Belgische kampioen Oostende. Na een aardige eerste helft kreeg Leiden in de tweede helft een pak slaag. Voordeel is dat dadelijk niet de nummer één, maar de nummer twee van België de tegenstander is.

Tegen Oostende, dat rechtstreeks toegelaten is tot de groepsfase van de Champions League, werd het kwaliteitsverschil duidelijk, zeker op de bank. Maar dat is op zich geen nieuws. Het verschil in de verdediging was wel -opmerkelijk- groot.

Op dat vlak zal Leiden zich heel rap moeten verbeteren om in de voorronde van de Champions League potten te breken. Het lukte Donar de afgelopen jaren niet en Leiden gaat het moeilijk krijgen omdat, in mijn ogen, er veel te veel spelerswisselingen zijn. Een Nederlands kampioen die de kwalificatie van de Champions League ingaat moet eigenlijk zijn selectie grotendeels in tact houden om een serieuze kans te maken. Anders is de stap terug te groot om zo vroeg in het seizoen al te pieken.

Nou is dat Mons een leuke ploeg, op papier, maar geen wonderploeg. Opvallend is natuurlijk wel dat Emmanuel Nzekwesi (vorig seizoen Leiden en MVP van Nederland) een van de tegenstanders is. Zijn sterke, maar ook zijn zwakke punten zijn bekend.

De eerste Nederlander die de BNXT-Supercup won was Keye van der Vuurst de Vries. Doordat de 19-jarige guard van Oostende Champions League speelt, is hij dit seizoen de hoogst spelende Nederlander op Europees niveau. Na de winst op Leiden sprak ik hem voor de NOS. Omdat niet iedereen het tussen 22u en 23u gehoord zal hebben, kan het hier.

Ik sprak met hem over de wedstrijd, zijn rol en ambitie richting de NBA.

En nog dank aan Erwin Gerritsen van de Maaspoort voor de technische hulp zaterdag, top.

Hoe zit het met de verhoudingen tussen basketballend Nederland en België?

De stand op het scorebord zegt zoals altijd niet alles, maar is wel tekenend: 3-8.

Er zijn dit prille seizoen 11 oefenduels gespeeld tussen Nederlandse en Belgische clubs, de stand spreekt voor zich.

Het is bekend dat het basketbal in België op een hoger plan ligt. Evenwel hebben beide competities elkaar hard nodig om beter te worden. Vandaar ook dat morgen (zaterdag) de aftrap is van de gezamenlijke competitie: de BNXT-league. De naam van de kersverse sponsor ga ik ervoor zetten als ik betaald wordt. Bet legt toch al een miljoen euro op tafel.

Enfin. Het seizoen is veel te pril voor een echte voorbeschouwing. De favoriet voor het supercupduel tussen Oostende en Leiden lijkt mij duidelijk. Nou moet de Nederlandse kampioen komende week kwalificatie voor de Champions League spelen, dus misschien is Leiden iets verder in de voorbereiding. Dat kan zo aan het begin van het seizoen van invloed zijn. Daarbij had afgelopen seizoen vooraf ook niemand gedacht dat ze kampioen zouden worden. Anderzijds is Oostende met Keye van der Vuurst de Vries echt een goede ploeg met al een ticket voor de Champions League.

We gaan het zien, althans. In België wordt het duel uitgezonden, in Nederland zal het via een stream gaan. Om nog een verschil aan te duiden. Flitsen natuurlijk te horen op NOS radio 1 Langs de Lijn.

Terug naar de BNXT-league (het klinkt toch nog niet heel lekker). Eerst is er een nationale competitie. De bovenste vijf uit beide landen gaan een hele competitie tegen elkaar spelen. Wat natuurlijk veruit het meest interessant is. De andere teams uit beide landen gaan ook tegen elkaar spelen.

Als dat erop zit zijn de nationale play-offs die worden dan gevolgd door de BNXT-play-offs. Dat is het in een notendop.

In Nederland kan ik blind vier teams aanwijzen van de bovenste vijf: Donar, Heroes, Landstede en ZZ Leiden. De vijfde kandidaat wordt interessant. Yoast en Feyenoord zijn de grote kanshebbers, BAL en ook Aris zouden kunnen verrassen.

Nogmaals het is pril. Zeker omdat de Nederlandse ploegen later en in sommige gevallen veel later aan de voorbereiding zijn begonnen en in een aantal gevallen ook pas later compleet waren.

De vier beste Nederlandse teams zullen tegen hun Belgische tegenstrevers best serieuze speldenprikken gaan uitdelen, zeker Donar en Heroes die redelijk diep zijn. De BNXT-league winnen of zelfs de BNXT-play-offfinale halen zou ik opmerkelijk vinden.

Waar ik wel benieuwd naar ben, maar eigenlijk ook het antwoord wel weet, is of de begrotingen van alle teams ook publiekelijk bekend worden gemaakt, zoals bijvoorbeeld in Frankrijk. Dan worden de verhouding echt duidelijk en kan de komende jaren ook goed gemeten worden of de BNXT-league een groeiende competitie is.

Hieronder een overzicht van de Nederlands-Belgische oefenduels:

9-SepBALLimburg70-87
5-SepLimburgHeroes63-82
5-SepDonarAntwerpen95-86
5-SepCharleroiApollo87-60
4-SepLeuvenSuns77-46
1-SepCharleroiZZ Leiden56-93
1-SepLimburgFeyenoord97-61
29-AugBAL Luik80-86
28-AugMechelenZZ Leiden90-85
28-AugGembo (2)Feyenoord61-71
26-AugBAL BBC Croonen (2)64-69

Mo Kherrazi naar Heroes Den Bosch: overstap met opmerkelijk randje

Mo Kherrazi

Eén dingen is echt opmerkelijk aan deze transfer. En dat is niet dat Kherrazi overstapt. Het is ook niet dat hij geen wedstrijd voor Feyenoord heeft gespeeld. Eigenlijk is het ook niet opmerkelijk dat Feyenoord cash geld aan deze transfer overhoudt.

Nee de toon van het persbericht van Feyenoord triggerde mij en dan vooral dit citaat:

“Eerst werden wij praktisch ‘gestraft’ toe de overheid zeer onverwacht besloot om het spelen van basketbal vanaf januari toch toe te staan. Nu worden wij vooral geconfronteerd met mijn eigen naïviteit. Om een relatie te bouwen moet de liefde van twee kanten komen. Dat blijkt helaas anders te liggen. Het zal onze ambities verder niet in de weg zitten.”

Wat is dit nou weer?

Gestraft? Kon iemand hier iets aan corona doen? En Feyenoord heeft toch zelf besloten om Kherrazi naar Mechelen te laten gaan. Scheelde kosten, best handig als je niet veel geld hebt in coronatijd.

Liefde van twee kanten? Klinkt heel romantisch, maar het is profsport toch? Althans dat pretenderen de basketbal Eredivisieclubs uit te stralen. Met contracten, betalingen, rechten, plichten en in dit geval niet onbelangrijk: clausules.

Want in het contract van Mo Kherrazi stond simpelweg een clausule dat hij voor een bepaald bedrag weg mocht. Ondertekend door de speler en ook door de club.

In die clausule stonden verder geen wezenlijke voorwaarden. Gebruikelijk is om aan zo’n clausule een datum te koppelen, zodat een club niet op het laatste moment verrast wordt. Ahum naïviteit.

In dit geval blijkt Kherrazi voor de zomer al open kaart te hebben gespeeld bij Feyenoord. Dat hij gebruik wilde maken van de clausule was daar al weken, maanden bekend. Dat Feyenoord probeert het onderste uit de kan te halen, is hun goed recht. Maar dan geen huilverhalen ophangen.

Bottom line is een zakelijke overeenkomst met een clausule. Simpel.

De frustratie bij Feyenoord komt ook omdat dit hen de vijfde plek in de competitie kan kosten. Daarmee kan de ploeg, die het geld en de aandacht goed kan gebruiken, een aantal mooie affiches mislopen. Want de beste vijf uit de Eredivisie gaan vanaf januari tegen de beste vijf uit België spelen. En het kan ook een slechtere uitgangspositie geven voor de play-offs om het Nederlandse kampioenschap. Evenwel had Feyenoord (theoretisch) het contract met Kherrazi ook kunnen opwaarderen om deze situatie te voorkomen.

Dat Kherrazi naar Heroes wil is op zich geen verrassing, al had ik gedacht dat hij, na een half seizoen Mechelen, in België zou blijven. Als starter bij Oranje wil hij zo hoog mogelijk spelen met het oog op het EK. Daarnaast is de kans op prijzen bij Feyenoord nihil en in Den Bosch is dat vrij reëel. En de Bossche formatie speelt Europees. Daarbij zal het salaris ook een stuk hoger liggen, niet onbelangrijk voor een man die zijn brood moet verdienen met basketballen.

Een jaar geleden was Kherrazi ook al beschikbaar om in Den Bosch te spelen. De technische leiding had toen geen plek voor hem of schatte hem niet op waarde of vond hem niet goed genoeg. Erik Braal denkt Kherrazi wel te kunnen gebruiken en dat snap ik. Want Kherrazi is een intelligente speler en met zijn leeuwenhart is hij verdedigend en onder het bord een grote kracht, zeker voor Nederlandse begrippen en zeker ook tegen grotere tegenstanders.

Dat Kherrazi ook beperkingen heeft is bekend, zo heeft hij geen betrouwbaar schot (anders was hij miljonair geweest). Maar in het Heroes van Erik Braal is een Kherrazi met schot ook niet per se nodig. Braal zal Kherrazi vooral gebruiken op zijn sterke punten en ik denk dat hij zelfs veel minuten gaat maken op de 5, waar hij voorheen vooral op de 4 speelde.

Kherrazi heeft in Den Bosch voor 2 jaar getekend. Heroes zegt alle clausules goed te hebben afgedekt.

Opvallende loting FIBA Europe Cup voor Nederlandse ploegen

Hoe is het mogelijk vraag ik me af? De loting voor de FIBA Europe Cup heeft ervoor gezorgd dat Heroes Den Bosch en Donar, als de Groningers door de kwalificatie komen, weer bij elkaar in de groep komen.

Dat niet alleen, ook het Russische BC Parma zit in dezelfde groep. Dit drietal speelde afgelopen seizoen in Den Bosch in een bubbel. Voor komend, normale seizoen (hopelijk), is het Tsjechische Opava het vierde team in groep C.

Landskampioen ZZ Leiden speelt in eerste instantie half september kwalificatie voor de Champions League. Het Belgische Mons (nummer 2 van België met nu Emmenuel Nzekwesi die afgelopen seizoen in Leiden speelde) is dan de -zware- tegenstander. Bij een nederlaag gaat ZZ Leiden Europe Cup spelen en komt het in groep F. Daarin zitten verder:

  • Antwerpen
  • Sporting Lissabon
  • Ionikos

Wint Leiden in de eerste kwalificatieronde van de Champions League van Mons en daarna verliest van Minsk dan wordt het groep E.

  • Bahcesehir
  • Mornar Bar
  • Team uit kwalificatie

Wordt Leiden na Minsk alsnog uitgeschakeld dan komt de ploeg in groep G.

  • Bakken Bears/Londen/Treviso
  • Peristeri
  • Crailsheim

De nummers 1 en 2 gaan na een normale competitie van uit- en thuiswedstrijden door naar de volgende ronde van de Europe Cup.

Mijn eerste inschatting is dat groep C iets lichter is dan E, F en G.

Heroes en Donar (mits en dat is best een grote gezien het traject) zullen in groep C met elkaar om de tweede plek strijden, maar zullen moeten oppassen voor de nummer 2 van Tsjechië.

Groep F heeft met Antwerpen en Ionikos twee sterke ploegen (op papier). Leiden moet zich daar in het geval van een snelle exit uit de Champions League kwalificatie tussen zien te wringen. Groep G is van dezelfde orde van grootte met Grieken en Duitsers die de afgelopen jaren vaak een maatje te groot bleken voor Nederlandse ploegen.

Donar speelt tussen 27 september en 1 oktober een kwalificatietoernooi voor een ticket in het hoofdtoernooi van de Europe Cup. Groningen heeft zich bij de FIBA kandidaat gesteld als speelstad. Donar speelt eerst tegen de winnaar van KK Kumanovo (Mkd) tegen Swans Gmunden (Oos). Daarna volgt bij winst een beslissingswedstrijd tegen de winnaar van het duel tussen Benfica (Por) en CSO Voluntari (Roe).

Het verhaal van Stefan Wessels die stopt met basketbal en gelijk weer terug is

Stefan Wessels Heroes Den Bosch

Na 17 jaar Eredivisie stopt Stefan Wessels (37) als speler van Heroes Den Bosch om daar gelijk aan de slag te gaan als general manager.

Wessels debuteerde in oktober 2004 met Amsterdam in de Eredivisie tegen Bergen op Zoom. Na vijf seizoenen en drie kampioenschappen verhuisde Wessels naar Den Bosch. Daar werd hij in 12 jaar nog twee keer kampioen. Hij won in totaal ook nog drie keer de beker en twee keer de supercup. Wessels was geen scorer, maar een intelligente speler die het cement tussen de stenen was.

Wessels in cijfers:

661 Eredivisieduels

456 overwinningen (69%)

5549 punten

3611 rebounds

27 punten hoogste score

142 verschillende ploeggenoten

55 interlands