Landstede Hammers wisselt van spelverdeler, is het gras groener aan de andere kant?

Hoewel het gerucht al even ging, had ik niet verwacht dat Landstede van spelverdeler zou gaan wisselen. Al is het ook weer geen verrassing.

Het is geen verrassing omdat Devon van Oostrum (26 jr) na zijn eerste kapotte kruisband in 2017 een stuk van zijn revalidatie in Zwolle heeft gedaan. Toen ik in die tijd Herman van den Belt sprak, was hij laaiend enthousiast over Devon van Oostrum. De coach kwam superlatieven te kort. Alleen was Devon eenmaal fit niet te betalen en Zwolle speelde toen geen Europa Cup.

Het is wel een verrassing omdat Zwolle er gewoon goed voorstaat en Jordan Johnson ogenschijnlijk goed functioneerde bij Landstede. Zie ook onderstaande tabel met de spelverdelers van de negen clubs in de Eredivisie (Mazurcak en Cannefax heb ik vanwege hun geringe aantal duels even apart gezet).

SpelerTeamDuelsPERASTrAST%AST/TOUSG%
Carrington LoveGroningen1022.828.831.43.722.5
Quentin SniderRotterdam1020.820.226.32.227.9
Siyani ChambersDen Bosch1020.639.341.54.720.1
Jordan JohnsonZwolle1020.420.031.41.833.3
Tayler PersonsLeiden818.428.636.62.224.8
Roel van OverbeekWeert1012.239.038.22.016.2
Nino GorissenDen Helder1110.736.437.02.517.7
Andy MazurczakLeeuwarden431.625.946.41.926.1
Xavier CannefaxApollo524.520.840.71.231.9

Daarbij heeft Zwolle de afgelopen jaren zorgvuldig het imago opgebouwd van een keurige club. In dat beeld snap ik het besluit om te wisselen ook niet.

Vorig jaar in Den Bosch, voordat hij voor de tweede keer zijn kruisband scheurde, heeft Devon van Oostrum bij vlagen laten zien dat hij bijzondere gaven heeft (hij werd ooit gezien als een van de grootste talenten van Europa) zeker met het geven van assists, maar ook heeft hij (aan zijn collega’s) laten zien dat hij een bijzonder karakter heeft.

Ik neem aan dat coach Van den Belt weet waar hij aan begint en de aanwezigheid van broer Nigel zal zeker invloed hebben. Ik ga ervan uit dat Devon van Oostrum fit is na zijn korte avontuur in Litouwen bij BC Prinai, maar een fysiek risico is er wel.

Bron: FC Kruisband

Sommige patiënten hebben domme pech als zij opnieuw de voorste kruisband scheuren. Anderen nemen een risico als de revalidatie nog niet helemaal is afgerond en toch het sporten wordt hervat. Het betreft meestal een nieuwe distorsie tijdens pivoterende sporten of contactsporten. Deze te snelle terugkeer naar oude sportniveau is een belangrijke oorzaak voor nieuwe problemen. Bij jonge sporters is de incidentie op een nieuwe scheur van de voorste kruisband in dezelfde knie (6x grotere kans) of de gezonde knie (2x grotere kans) bijna 30%

Hoe het sportief uit gaat pakken is de vraag. Wisselen van spelverdeler in het seizoen is geen makkelijke opdracht en heeft gevolgen voor alle spelers en zeker ook de chemistry.

De tijd zal uitwijzen of het gras groener is aan de andere kant. Voor nu vind ik het van de titelverdediger en huidige koploper een behoorlijke gok.

Een tandemhaai als uitblinkers deze week in de basketbal Eredivisie

Wat goed is, hoeft niet van ver te komen. Dat werd duidelijk in het duel tussen Heroes en Donar. Wat Stan van den Elzen uit Rosmalen en Boy van Vliet uit Vught lieten zien was gewoon goed en heel erg bepalend. Twee onverwachte Nederlandse uitblinkers in een treffen dat begon met zeven Amerikanen op het parket (en dat is geen unieke situatie).

Ik heb al vaker gezegd dat ik vind dat er te veel Amerikanen (en wat andere nationaliteiten) in de Nederlandse Eredivisie rondlopen. Natuurlijk kan en zal er naar de FIBA-regels gewezen worden, nou en. Het gros van de Amerikanen is grauwe middelmaat of nog veel minder.

Het duel tussen Heroes en Donar was eigenlijk een onooglijke wedstrijd met twee teams die aardig stonden te verdedigen en waarbij Den Bosch duidelijk de beste fases had, maar na 28 minuten was de stand 44-40.

En toen kwam Stan van den Elzen (19 jr) koud van de bank het veld in. Caruso functioneerde niet, Bonifant bracht amper iets en de Zweed Clarence lijkt de volgende te zijn die in Den Bosch uit de gratie raakt (4 minuten speeltijd). Coach Jaumin durfde het aan om zijn jonkie in het veld te zetten notabene als spelverdeler en dat pakte heel goed uit. In het vierde kwart met Boy van Vliet werd dit duo zelfs een dodelijke combinatie.

Dit Nederlandse duo verdedigde als hongerige pitbulls, zeker Boy van Vliet zat overal aan of bij en is razendsnel op zijn voeten, ze brachten scores en belangrijker is dat ze een aanstekelijke energie hadden die oversloeg naar het publiek. Hoe je het wendt of keert dit gebeurt toch sneller met Nederlanders dan met de meeste Amerikanen (of anderstaligen).

Credits ook voor coach Jaumin die onlangs bij Feyenoord in een soortgelijke onooglijke verdedigende (verloren) wedstrijd niet de beste keuzes maakte, maar nu wel de juiste beslissingen nam vooral door Van den Elzen en Van Vliet minutenlang te laten staan.

Donar stond erbij en keek ernaar, wat gechargeerd maar toch. De ploeg werd net als tegen Charleroi in het vierde kwart volkomen overrompeld en scoorde in Den Bosch in het vierde kwart pas na zeven minuten (62-46) toen de wedstrijd al gedaan was. De sportieve overheersende rol van de Groningers in Eredivisie is duidelijk over (financieel natuurlijk nog wel) waardoor ze net als Heroes, Leiden en Feyenoord tot de achtervolging op Landstede zijn gedwongen.

In de recente kampioensjaren was er bij Donar zichtbaar meer kwaliteit en in ieder geval op dit moment ontbreekt de samenhang, maar het seizoen is nog lang en laten we wel zijn het verschil met Heroes was zaterdag ook weer niet zo groot en vorige week was er nog winst in Leiden.

Heroes won dus van Donar, 65-59. Het verschil werd vooral gemaakt in het schotpercentage 42% (56 pogingen) versus 33% (62 pogingen). Voor Heroes had Wilson had 16p, Chambers 11p, 6a, 4r. Voor Donar scoorde McCarthy 12p (100%), 4r en Thomas 13p, 9r.

Landstede blijft koploper na de makkelijke winst op Den Helder Suns, 89-57. Sterke teamprestatie van Zwolle (what’s new) waarbij iedereen speelde en ook scoorde. Ralf de Pagter had een double-double met 15p, 10r en nog 5a.

Bij Suns lukte er niets in Zwolle en misschien dat de nederlaag van donderdag thuis tegen Feyenoord nog meespeelde, 72-79 na verlenging. Een gestolen overwinning van de Rotterdammers, maar die tellen net zo goed. Dertien punten was de voorsprong van Suns met nog drie minuten te spelen (66-53) toen alle Heldenaren spontaan de bibberitus kregen en Feyenoord een verlenging uit het vuur sleepte door een mooie score van Koen Stolk. Feyenoord strafte het vele balverlies (zeker in de slotminuten) van de thuisploeg genadeloos af (24p uit 19 TO en Suns 10p uit 15 TO). Voor Feyenoord had Willem Brandwijk een double-double met 15p, 10r. Bij Suns was er twee double-doubles, Yarick Brussen 16p en maar liefst 19r en Miller 14p, 11r.

BAL wil dit seizoen niet weer laatste woorden en de winst in Leeuwarden zet die woorden kracht bij, 72-80. Het enorme reboundoverwicht van de Limburgers (37-24) zette zoden aan de dijk met 16 second chance points (tegenover vijf voor de Friezen). Aris haalde wel 16 punten uit het balverlies van BAL, maar dat compenseerde niet genoeg. Roel Aarts blonk uit voor BAL met 23p, 8r en nog 4a. Voor Aris had Mazurczak een volle statline met 22p, 7a, 6r en nog 6to.

HAAI VAN DE WEEK

Nu het zwart op wit staat zie ik veel Nederlanders die uitblonken. Ralf de Pagter, reboundspecialist Yarick Brussen, Roel Aarts, maar de eer gaat deze week naar een Bosch duo.

Want wat ik met eigen ogen zag was dat de rollen van Stan van den Elzen en Boy van Vliet bij Heroes heel erg belangrijk waren en dat in een topaffiche.

Een aantal aanvallende plays van deze tandem waren bijkans briljant en zonder meer de moeite waard om terug te kijken.

Het gevoel en vooral de uitstraling die Van den Elzen en Van Vliet overbrachten is belangrijker dan de statistieken, maar die liegen er niet om. Met Van den Elzen op het veld was Den Bosch zeven punten beter dan Donar en Boy van Vliet deed er nog een schepje bovenop want met hem op het veld was Heroes negen punten beter dan Donar.

Ik ben wel benieuwd hoe dit nu verder gaat in de Bossche selectie en vooral of Jaumin zijn Nederlanders meer speeltijd blijft geven, al zullen ze dat natuurlijk wel zelf moeten afdwingen en waarmaken. Plus de vraag hoe de Amerikanen en de Zweed hiermee omgaan?

Overigens speelde Heroes zaterdag op een spiksplinternieuwe vloer. Een hele mooie. Ik hou van details en vooral het parketmotief is heerlijk traditioneel. Overigens bleek vrijdag dat de spelers op de training op de nieuwe vloer uitgleden over het witte gedeelte van de middencirkel. Bleek dat de leverancier op dat stukje niet de juiste -stroeve- witte verf had gebruikt en daarom is er een doorzichtige stroeve sticker overheen geplakt. Kleinigheidje bij een vloer van 100.000 euro.

Na de wedstrijd sprak ik voor NOS Langs de Lijn met Bob van Oosterhout (klik hieronder op de foto/tekst en scroll een beetje naar beneden op de NPO-pagina).

Opmerkelijke efficiencycijfers na een kwart seizoen Eredivisie basketbal

Alle teams hebben nu acht of meer wedstrijden gespeeld. Tijd om de efficiencycijfers van de ploegen te vergelijken over het eerste kwart van de competitie. Dat is een ‘eerlijke’ vergelijking op basis van honderd keer balbezit.

Om opmerkingen voor te zijn, het geeft een indicatie van de krachtsverhouding en nee het heeft ook geen voorspellende gave en inderdaad de lijstjes zien er anders uit dan de daadwerkelijke stand (waar teams tussen de acht en elf duels gespeeld hebben).

Zoals al jaren is voor mij de verdedigende efficiency een belangrijke indicator omdat ik een aanhanger ben van het motto ‘defense wins championships’. Dan blijkt dat Landstede met kop en schouders boven de rest uitsteekt.

Q1Verd. Eff
Zwolle94.3
Den Bosch100.5
Rotterdam100.9
Groningen102.4
Weert108.7
Leiden108.9
Den Helder114.8
Leeuwarden119.1
Amsterdam125.0

De aanvallende efficiency spreekt voor zich, het aantal gescoorde punten per 100 keer balbezit.

Q1Aanv. Eff
Den Bosch129.4
Groningen122.7
Rotterdam116.2
Zwolle115.9
Leiden111.9
Den Helder102.9
Amsterdam94.4
Weert93.2
Leeuwarden87.9

Het saldo van de aanvallende en verdedigende efficiency geeft een aardige indicatie van de krachtsverhoudingen binnen de Eredivisie. De plek van Den Bosch is opmerkelijk en het werpt vooral de vraag op of de ploeg het waar kan maken in topwedstrijden zoals zaterdag tegen Donar.

Q1Saldo
Den Bosch28.9
Zwolle21.6
Groningen20.3
Rotterdam15.3
Leiden3.0
Den Helder-11.9
Weert-15.5
Amsterdam-30.6
Leeuwarden-31.3

Rebounds zijn altijd belangrijk.

Q1Reb. Eff
Den Bosch55.9
Groningen54.0
Zwolle52.7
Leeuwarden51.2
Den Helder49.6
Rotterdam49.2
Leiden47.3
Amsterdam45.1
Weert42.6

De kracht van het teamspel is enigszins terug te herleiden uit de assists.

Q1Ast. Eff
Den Bosch20.0
Zwolle19.5
Leiden19.0
Weert18.4
Groningen18.1
Rotterdam18.0
Den Helder17.0
Amsterdam15.8
Leeuwarden15.3

Nogmaals het is een indicatie van de krachtsverhouding over de eerste acht duels van het seizoen. Conclusies mag iedereen er zelf aan verbinden.

Haai vanwege één seconde in de Eredivisie basketbal

Het was een rustige speelronde in de DBL met maar drie duels en geen verrassingen. Of het moet zijn dat Donar won bij Zorg en Zekerheid.

Om te beginnen vond ik het een volwassen wedstrijd, net zoals vorige week Feyenoord tegen Heroes. Natuurlijk ging niet alles goed, maar ik heb wel veel goede dingen gezien. Het onderstreept mijn gevoel dat het niveau van de onderlinge duels in de top vijf van een hoger niveau zijn dan de afgelopen jaren, zeker met in het achterhoofd dat we pas in november zijn.

Hoewel ik anders had verwacht, was het Donar dat in de Vijf Meihal de toon zette waardoor de thuisploeg in feite het grootste deel van de wedstrijd achter de feiten aan liep.

Door de nederlaag heeft Leiden nu achter elkaar verloren van Donar, Landstede en Heroes waardoor er een klein gaatje op de ranglijst is ontstaan.

Desalniettemin was het verschil in Leiden niet groot, 72-80 (via 65-64). Dat de Groningers wonnen is terug te herleiden naar het forse reboundoverwicht (38-26) en een fors hoger percentage veldscores (Donar 55%, Leiden 43%). Daarbij had Donar vijf spelers in de dubbele cijfers met een double-double van Thomas met 15p, 13r en nog 4a. Bij Leiden viel Sergio de Randamie op met 11p, 5a, 3st, 2r.

Koploper Landstede had in Leeuwarden opvallend veel moeite met Aris, 86-99. Het verschil werd gemaakt in het laatste kwart (11-21). De Zwolse formatie schoot in totaal vier driepunters meer raak dan de thuisploeg, erg opvallend was dat Landstede 35 keer op de vrije worplijn stond en Aris 18 keer terwijl het foutenverschil niet zo groot was (25 om 20). Voor Landstede, met vijf spelers in de dubbele cijfers, had Martez Walker 30p, 4r. Aris-forward Mikalauskas had een double-double met 22p, 10r en nog 6a.

Feyenoord blijft keurig tweede door de makkelijke winst (na een stroeve start) op Apollo, 93-71. Het reboundverschil was enorm (52-26). Uiteindelijk schoot de thuisploeg één op de twee ballen raak en de gasten één op de drie en dan is het verschil snel verklaard. Bij de Rotterdammers twee spelers met een double-double; Willem Brandwijk had 12p, 12r en Lawton 18p (100% veldscore en 1 gemiste vrije worp), 11r. Voor Apollo had Cannefax 23p, 6a.

HAAI VAN DE WEEK

Het is verleidelijk en makkelijk om op de basic-cijfers van dit weekend af te gaan; Donte Thomas, Martez Walker of Austin Lawton zouden best in aanmerking komen. Alleen kies ik voor een ander.

Ik zag namelijk met eigen ogen in de Vijf Meihal dat Thomas Koenis de toon zette voor het spel van Donar. Vorige week las ik bij RTV Noord het volgende uit de mond van coach Braal.

‘Thomas (red. Koenis) is verschrikkelijk goed voor het team. Ongelofelijk goed. Moet je maar eens kijken hoe ons spel loopt, als hij erin staat. Al die passes, al die lay-ups. Hij laat het team lopen. Hij is totaal niet bezig met zichzelf. De bal is minder dan een seconde in zijn handen. Ik zou willen dat iedereen dat had.’ 

Met extra aandacht keek ik daarom naar Koenis. Het is ook echt waar, als Koenis de bal kort in zijn handen heeft volgt er (vrijwel) altijd iets goeds. In totaal had hij een +/- van +12. Ofwel met Koenis op het veld was Donar 12 punten beter dan ZZ Leiden.

Overigens zag ik ook dat als Koenis de bal langer in zijn handen heeft of moet houden (één seconde is wel heel kort, maar het idee is duidelijk) dat dit vooral komt omdat zijn teamgenoten passief zijn of de aanval niet goed lopen, waar natuurlijk ook Leiden invloed op had. Kortom de center is heel afhankelijk van wat om hem heen gebeurt en andersom geldt precies hetzelfde wat weer aangeeft dat basketbal een spel van timing en details is.

Hieronder wat typerende acties van Koenis als hij snel iets doet met de bal.

Zijn assistpercentage dit seizoen tot nu toe is 18,6%, wat globaal betekent dat Koenis als hij op het veld staat bij één op de vijf scores een assist levert. Na Jeroen van der List (21,2%) is Koenis op dit moment de op één na best assistgevende center in de Eredivisie.

Binnen de Donar-selectie is Love (als guard niet vreemd) bij 31,5% betrokken, daarna is Koenis de belangrijkste assistman, ruim voor de andere guards en forwards in de selectie. Een minpuntje is er wel en dat is dat Koenis relatief veel balverlies lijdt.

Evenwel zijn de voordelen veel groter dan de paar nadelen en daarom is Thomas Koenis mijn haai van de week (en hopelijk wint hij met Donar van Charleroi).

De tussenstand in de basketbal Eredivisie, de FIBA Europe Cup en de NBB middels vragen van Aart Dekker aan mij.

De Eredivisie heeft er zo goed als een kwart van de competitie opzitten. Tijd voor vragen van Aart Dekker aan mij.

Voor mij – en dat heeft deels met mijn eigen omstandigheden te maken, voelt het alsof het nog maar net is begonnen. Toch zijn er natuurlijk best interessante ontwikkelingen: Landstede Hammers duidelijk het verst en bovenaan mag geen verrassing (meer) zijn. Het Kampioenschap van 2019 was duidelijk geen incident; de andere Top-clubs moeten maar in hun spoor zien te blijven en hopen op meer groei en dan misschien een kans in de Play-offs.

Hey Leon: deel jij die beschouwing? En hoe zie jij het groeipotentieel van de Zwolse Hammers zelf?

Hey Aart: Geen speld tussen te krijgen. Ik heb het al vaker aangegeven, Herman van den Belt en zeker ook Adriaan van Bergen, zijn al jaren aan het bouwen en snappen dat het belangrijk is om de kern van je selectie bij elkaar te houden. Dahlman en Dorsey-Walker zijn goud waard. Mo Kherrazi is een buitenkansje. De teams van Van den Belt spelen altijd goed en taai basketbal. Hun ondergrens lijkt hoog te liggen, ik zie ze ook wel ver komen in Europa. Evenwel het kampioenschap wordt pas gewonnen in mei. Waar het uiteindelijk eindigt in jaren, weet ik niet. Het hangt vooral van geld af. Kunnen de Zwolse basketballers financiële stappen zetten onder de noemer van Landstede? Dat is hun vangnet, maar dat kam ook hun plafond betekenen.

ZZ Leiden de ploeg die ik het vaakst in actie zag, en waar wij afgelopen woensdag een behoorlijk goede wedstrijd zagen. Benfica dat over twee wedstrijden over Donar heen denderde, legde het af tegen Leiden. Opvallend: ineens maakt Marijn Ververs een stap.

Hey Leon: Zorg en Zekerheid dus duidelijk beter dan Donar en een goede nummer twee? Gaan die het Landstede nog moeilijk maken? Wat betreft Ververs: is dat uit nood geboren? Of zou hij in Persons een ideale PG voor zich hebben waar hij zich meer aan op kan trekken dan aan de flitsend kleine Watson vorig seizoen? Of heeft coach Franke besloten dat hij toe is aan meer minuten? Toch blijft Leiden akelig smal, vind je ook niet? Dreigt niet – wellicht andersoortige, maar toch – weer een instorting van ZZ als de andere, veel dieper vier, vijf teams straks doorgegroeid zijn?

Hey Aart: Ik vind het heel mooi dat Marijn Ververs serieuze minuten krijgt. Het is voor mij moeilijk oordelen waarom nu. Ik zie niet alle trainingen. Wat ik wel zie is dat hij balvaster is geworden, dat gevoegd bij zijn stabiele driepunter en zijn verdedigende arbeid, maakt dat Ververs voor de coach steeds meer een zekerheidje wordt. In het grote plaatje is het voor Leiden hard nodig om in de play-offs voldoende fitte spelers te hebben anders dreigt een scenario als vorig jaar en het jaar daarvoor. De vele minuten voor cruciale spelers gedurende het seizoen eisen dan hun tol. Overigens weet ik niet wie de nummer twee wordt. Voor mij is dat open.

Donar. De naam is genoemd. De nieuwe en jonge ploeg zal ongetwijfeld groeien, maar ik vind het er vooralsnog niet sterk uitzien. Wat is er in hemelsnaam veranderd ten opzichte van de zo dominante Streak aan het begin van het Tijdperk Braal/van Veen? Wat gaat er mis in de rekrutering? Aan de middelen en het publiek kan het niet liggen; daar zijn ze immers nog steeds de koploper?

Hey Leon: Waar zit hem de kneep? Ik ben heel benieuwd wat jij er allemaal van vindt!

Hey Aart: Het is, denk ik, heel verleidelijk om het hoge niveau van het seizoen 2017-2018 als standaard te zien. In die selectie viel qua leeftijd en qua spelers en vooral hun karakters alles goed. Natuurlijk moet dat niveau het streven zijn, maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Want hoewel Donar met 1,9 miljoen een forse begroting heeft, vissen ze nog steeds in een vijver met spelers die niet de beste zijn en dan duid ik vooral op de Amerikanen en met Hammink hebben ze ook maar één international in huis. Daarom ben ik zo’n voorstander van een grote Nederlandse kern aangevuld met een paar sterke Amerikanen. Het voorkomt een boel onzekerheden.

Dan Feyenoord Rotterdam Basketbal. We voorspelden al een verbetering onder Toon van Helfteren, daar hoopten alle echte basketballiefhebbers ook op denk ik, ik in ieder geval wel. Nu schuiven ze natuurlijk automatisch al een plekje op doordat er geen Regionale Concurrent meer is in Dutch Windmills, dat is een. Maar dan nog: de progressie groter dan menigeen verwachtte.

Hey Leon: Houden ze dit vol? En mochten ze zich in de Top-4 nestelen; wie is dan straks – met alweer een ander Play-off-format – ‘the Odd One Out’?

Hey Aart: Om te beginnen. Feyenoord heeft maar drie Amerikanen. Ingegeven door de financiële situatie, maar tegelijk zorgt het ook voor de vaste kern waar ik zo voor pleit. Kok, Stolk, Bruining, Brandwijk blijken net als Van der List en ook De Pree allemaal goede Eredivisiespelers. Toon van Helfteren heeft gewoon de gave om het maximale uit spelers te halen. Daar mogen andere Eredivisiecoaches jaloers op zijn. De ploeg zal nog beter gaan functioneren, maar diep zijn ze niet. De vraag is hoe de groep op serieuze blessures gaat reageren? Blijven die uit, dan lonkt misschien wel een play-offfinale. Al hangt dat wel af van de prestaties en groei van Donar en ook Den Bosch.

Hey Leon: Heroes Den Bosch sloeg ik bewust even over. Ten eerste: geen Europa Cup in Den Bosch…mis je het? En hoe zit dat bij de Bossche aanhang? Laat ik een ding stellen: de ploeg is zeker nog dieper geworden, Jaumin is een Topcoach – maar Skelin was ook niet de eerste de beste – , Thomas van der Mars is een grote aanwinst, en mocht Henk Norel echt terug komen op het veld, dan zijn de Bosschenaren voor mij de favoriet – alhoewel nu net uitgerekend Landstede best wel een flink aantal Big Bodies tegen hem (en vd Mars) aan kan gooien, en dat matcht nu net weer niet zo lekker… Maar het probleem van vorig seizoen – te weinig echte playmaking/ te weinig echte PG-capaciteit – is dat eigenlijk nu wel adequaat opgelost?

Hey Aart: Henk Norel gaat spelen. Binnenkort keert hij terug in de groep (na het afscheid van Voorn nog maar 11 man) en in januari zal hij, zonder tegenslag, ook gaan spelen. Ik denk dat de methode Skelin simpelweg niet past bij de huidige Nederlandse generatie. Geen klik. Jaumin is meer een people-manager en valt beter in de groep, lijkt het. Evenwel zal hij wel moeten presteren.

Ik blijf erbij dat de Bossche formatie te weinig creativiteit herbergt. Chambers is de enige playmaker. Daarin schuilt ook de komst van Boy van Vliet. Op het moment dat hij en Clarence van de bank komen, is de Nederlander de playmaker en Clarence niet. De Zweed is uiterst spectaculair, maar blijkt geen vervanger van Chambers. Schijnbaar zag Jaumin hier geen rol voor Voorn en wel voor Van Vliet. Van de Amerikanen sla ik trouwens -nog- niet steil achterover, zeker niet van Bonifant en Caruso, maar het seizoen is nog lang en Jaumin zal weten wat hij in huis heeft gehaald.

Tegen Feyenoord bleek eens te meer hoe de Bossche aanval stagneert als de tegenstander het tempo laag houdt en goed verdedigt. Heroes heeft veel schutters, maar die zijn redelijk goed te verdedigen zolang de timing en snelheid in de Bossche aanval niet twee niveau’s omhooggaan.

De komst van Norel gaat schelen, want als teams hem moeten gaan double-teamen komt er meer ruimte voor de schutters.

De rest van de clubs bewaren we tot een volgende keer; want de kloof tussen top en de rest is er zeker niet minder op geworden.

FIBA EUROPE CUP

Hey Leon: Wat mij betreft gaat dat op twee derde van de eerste groepsfase volgens verwachting: ook al zijn de Hammers debutant, ze zijn gewoon het meest ‘klaar’ tegenover het tweetal Donar en Leiden. Waarbij Leiden toch wel weer een goede kans heeft door te komen, en de kansen van Donar mager lijken. Wat denk jij? Wie gaan erdoor? En waar ligt dan vervolgens de lat? En hoe groot is de deceptie in Groningen als de ploeg onverhoopt na het voor de vierde keer mislopen van de Groepsfase Champions League, ook niet langer meer tenminste Tweede Groepsfase Europe Cup kan worden geleverd? En dat nu net het Groningse publiek het internationale basketball echt heeft omarmd? Jouw beschouwing graag!

Zoals gezegd Landstede is een goed team. Zo’n ploeg blijft ook overeind in Europa, op dit niveau dan. Plus de loting zat ook niet echt tegen. Landstede gaat door, zeker weten.

Donar hoeft maar twee keer met één puntje verschil te winnen en dan zijn zij ook door, ondanks de dikke nederlagen in twee uitwedstrijden. Nou zijn de Turken van Pinar Karsiyaka geen NBA-team en vorig jaar won Donar ook van ze. De verhoudingen nu zijn wel anders. De Turkse ploeg is de gedoodverfde Europe Cup-winnaar. Donar op haart beurt is een heel ander team, dat vorige week wel knap won in Brussel. Toch vrees ik met grote vreze dat het tegen de Turken niet gaat lukken en dan is de wedstrijd tegen Charleroi waarschijnlijk niet meer van belang. Uitschakeling doet zonder meer pijn in Groningen, maar het is zoals het is. Uiteindelijk telt alleen het kampioenschap, dat mislopen zorgt pas echt voor onrust.

Toevoeging dinsdagavond. Omdat Brussel won bij Charleroi hoeft Donar volgende week alleen nog maar te winnen thuis van Charleroi om tweede te worden in de groep.

Leiden. De opdracht is simpel. Winnen bij Bratislava en je bent door. Dat is alleen makkelijker gezegd dan gedaan, ondanks de thuiswinst met 13 verschil. Toch speelt Zorg en Zekerheid best goed in Europa. Ik was bij de wedstrijd tegen Benfica en dat zag er erg volwassen uit. Bij een nederlaag met minder dan 13 punten moet ZZ volgende week zelf winnen van de Hongaren en belangrijker in dat geval is dat Benfica in Bratislava moet winnen. Ik zet mijn geld hier op Leiden.

Luister anders ook eens naar deel 3 van de podcast over de DBL die in het teken staat van Europees basketbal.

HOME GROWN: NEDERLANDERS VS BUITENLANDERS

Meerdere mensen hebben hun verbijstering/afkeuring al getoond over het feit dat een vele jaren lopende ontwikkeling naar meer Nederlanders en minder Buitenlanders nu weer het raam uit gegooid is. Zonder Windmills is er ook een club minder, dat scheelt nog eens zeven(7!) Nederlanders. Met als logisch gevolg: minder plaatsen voor vooral jonge en juist de oudere Nederlanders. We hadden het er al even over: je had toen zo – met een capabele coach aan het roer – een DBL-middenmoter kunnen vormen bestaande uit louter Nederlanders, met hulp van Matthijs Groot kom ik op de volgdende lijst aan aan het begin van het seizoen nog beschikbare spelers: Arvin Slagter, Nick Oudendag, Maarten Bouwknecht, Pim de Vries, Sean Cunningham, Bas Veenstra, Rens van Ravensteijn, Thies Teeuwkens, Robert Krabbendam, Sam van Dijk, Freek Vos, Skip Samsom, Aron Royé, Dimeo vd Horst, Matthew van Tongeren, Lenno Wittenveen, Max van Schaik, Daan Rosenmuller, Jules Schild, Frerik Adriaans, Nick Hammink en Hidde Roessink.

Tel daarbij op dat in het vorige seizoen uit de DBL verdwenen: Stefan Mladenovic, Valentin Lietmeijer, Rens Butter, Jan Driessen (nog een jaar eerder) en Okke Hoonhout. Misschien valt er nog wel iemand toe te voegen aan deze opsomming, maar de tendens is duidelijk. Daar staat dan tegenover dat Shane Hammink, Leon Williams, Thomas vd Mars en misschien Henk Norel instroomden. Zo’n kleine dertig spelers verdwenen, vier Internationals die ook plaatsen innamen.

Hey Leon: Aan jou de eer om hier op papier het best mogelijke team met coach uit te formeren. En als je daar mee klaar bent: hoe hoog zou dat team in 2020 kunnen eindigen? Bij deze nodig ik ook onze lezers uit diezelfde vragen in te vullen..!

Hey Aart: Er staan een paar spelers in deze lijst die zo meekunnen in de Eredivisie. Vooral Arvin Slagter. Doodzonde dat hij niet speelt. Voor alle andere spelers geldt dat zij best een club zouden kunnen hebben, maar er is vaak ook wat aan de hand: te oud, te blessuregevoelig, een maatschappelijke keuze bijvoorbeeld voor studie of simpelweg niet goed genoeg. Een team gevormd uit dit gezelschap wordt laatste in de Eredivisie. Het is de realiteit dat je zonder Amerikanen vrijwel geen kans hebt.


STRIJD OM DE MACHT IN DE NBB

Tenslotte misschien wel het heetste hangijzer van dit seizoen. Wij zijn het zelden oneens, maar ik had mijn bedenkingen bij het organisatorisch onder de noemer van de NBB terugbrengen van al het basketbal. Dat is nu grotendeels een feit, en nu ontbrandt dus voor het eerst in decennia een strijd tussen meerdere kandidaten voor het voorzitterschap, tevens dus om het te voeren beleid. Ik vind dat bloedlink, zonder daarmee te zeggen dat er geen veranderingen noodzakelijk zijn. Maar ‘Alle eieren in een mandje is in mijn ogen risicovol als je in zo’n instabiele situatie zit als die van het Nederlandse basketbal in breedste zin. Als er dan iemand miskleunt…

Ik schreef al een Column om de discussie over dit onderwerp: ‘In de Ban van de Ring – de Strijd om de Macht in het Nederlandse basketbal (de NBB)’. Je hebt hem gelezen. Ik zie dit als mijn aanzet tot een hoogstnoodzakelijk debat, en verwacht er voor de NBB ALV van 30 november a.s. Nog wel op terug te komen.

Hey Leon: Wat denk jij? Wat gaat er gebeuren? Wat zijn de kansen, de risico’s en de eigenschappen en kwaliteiten waaraan en (eventueel) nieuwe voorzitter voldoen? Wat betekent dat voor de rest van het NBB-Bestuur? Kan je zomaar staande een ALV de hele boel omgooien? En zo ja: Wat dan en Hoe? Denk je dat je namens de NOS hier aandacht aan mag gaan besteden?

Hey Aart: Ik blijf erbij dat een centraal geleide organisatie voor het basketbal in Nederland het beste is. Met de nadrukkelijke aantekening dat de juiste capabele mensen op de juiste plekken moeten zitten en dan open en transparant de zaak moeten leiden.

Het belangrijkste is dat de voorzitter aanzien heeft en in staat is om de juiste mensen aan te stellen en niet bang is om harde maatregelen te nemen. De kans is nul dat de NOS hier aandacht aan besteed, überhaupt de media, of er zou iets revolutionairs moeten gebeuren. Misschien maak ik zelf een podcast met de nieuwe voorzitter.

Deze haai moest uit de schaduw treden om zijn ploeg naar de winst te (bege)leiden in de basketbal Eredivisie.

Deze week is er een kleine aftekening in de strijd om de bovenste plekken gekomen, al blijven de verschillen klein na een kwart van het seizoen. Landstede Hammers blijft op dit moment de onbetwiste nummer één van Nederland, dat werd benadrukt door de duidelijke winst op uitdager Zorg en Zekerheid. De tweede plek is in handen van Feyenoord dat Heroes, een andere uitdager, knap versloeg.

Voor de NOS was ik aanwezig in Rotterdam en ik heb genoten van het duel. Het was een heel ander Feyenoord dan een week ervoor in Groningen. Nu had de ploeg geen ontzag voor de tegenstander, hield zich aan de eigen afspraken en was de verdediging verstikkend.

Heroes was van hetzelfde niveau, zeker verdedigend. Wel blijkt dat als het tempo van de wedstrijd laag is en de schoten niet vallen (in tegenstelling tot het duel met Leiden) Den Bosch weinig creativiteit bezit. Dat beide teams de bal er niet in gooiden was grotendeels te danken aan het verdedigende werk van de tegenstander. Evenwel maak je mij blij met twee verdedigend goed georganiseerde ploegen, dat is volwassen basketbal. En dat was het in een bomvol Topsportcentrum, een volwassen wedstrijd.

Feyenoord versloeg dus Heroes Den Bosch, 67-57. Het was nog 54-57 voordat Jeroen van der List een hele mooie driepunter van ver raak knalde. Daarna liep Den Bosch onder Rotterdamse druk in de spannende slotfase onder andere nog tegen twee domme technische fouten aan. Snider had een double-double met 12p, 12r en nog 5a, Jeroen van der List had 18p, 4r. Voor Heroes had Thomas van der Mars (die een mooie strijd had met Van der List, maar de laatste 5 cruciale minuten niet speelde) 15p, 8r.

Na de wedstrijd sprak ik met Jan Stalman en omdat de NOS de gesprekken niet online heeft gezet, hierbij:

Ik sprak ook met Jean Marc Jaumin:

Landstede revancheerde zich thuis tegen Zorg en Zekerheid voor de eerste en tot nu toe enge nederlaag dit seizoen in en tegen Leiden, 92-75. Zwolle had fors meer rebounds en assists en was genadeloos in de fast break (16-2). Vijf Hammes in de dubbele cijfers en Mo Kherrazi had tegen zijn voormalige werkgever een double-double 14p, 12r en nog 3a. Voor Leiden had Huggins 21p, 3r, 3a, 2st.

In de strijd om de zesde plek (die recht geeft op deelname aan de play-offs) had Den Helder Suns een belangrijke overwinning op BAL, 72-67. Het was al de tweede keer dit seizoen dat Suns won van BAL. Een sterk laatste kwart (26-17) bleek bepalend. De statistische verschillen waren minimaal. Uiteindelijk had Suns acht keer vaker balbezit dan de Limburgers en met een schotpercentage van 45% maak je simpelweg meer punten.

Donar won met de nodige moeite in Amsterdam van Apollo, 71-86. Het verschil werd vooral gemaakt door 12 rake driepunters van Donar en maar zes van de thuisploeg. Jason Dourisseau had in 22 minuten 17p, 3r, 2a. Voor Apollo namen Vitkovic en Cannefax met respectievelijk 19p en 18p meer dan de helft van de productie voor hun rekening.   

Midweeks won Heroes thuis nog ruim van BAL, 84-61. Na een sterkte Bossche eerste helft (43-19) was de wedstrijd al gedaan. Thomas van der Mars had een double-double 16p, 10r net als Chambers 14p, 10a en nog 5r. Voor BAL had Elay Wirlo 19p, 3r.

HAAI VAN DE WEEK

Voor mij een simpele keus. Jan Stalman, de assistent van Toon van Helfteren in Rotterdam. Voor de tweede week op rij moest Stalman aan de bak ondat Van Helfteren weg werd gestuurd met een dubbele technische fout. Was het in Groningen in de slotfase en naar eigen zeggen bewust, dit keer was het aan het einde van het eerste kwart.

Stalman redde zich met verve, overigens fors gesouffleerd door een druk bellende Armand Salomon. Desalniettemin oogde Stalman rustig en zelfverzekerd. Belangrijker nog is dat hij op de juiste momenten wisselde en time-outs nam. Een knappe prestatie in zo’n wedstrijd.

Jan Stalman (38 jaar) is geboren in Groningen en opgegroeid in Stadskanaal. Hij studeerde aan het CIOS in Heerenveen. Begon als coach in Drachten, werkte bij het RTC Noord en bij Donar. Veel basketbalkennis deed hij op in de twee jaar die hij werkte in de jeugdopleiding van Rode Ster Belgrado, waar hij onder andere leerde hoe belangrijk details in het basketbal zijn. Verder werkte hij bij Bundesliga-club Crailsheim waar hij de Onder 19 onder zijn hoede had en individueel werkte met spelers uit het Bundesligateam. Vorig jaar was hij enige tijd hoofdcoach nadat Richard den Os in Rotterdam werd ontslagen, overigens begon hij bij Feyenoord als videoscout.

Jan Stalman, tweede van links.

Op naar de volgende ronde, Landstede Hammers, Donar en ZZ Leiden halverwege FIBA Europe Cup.

Landstede Hammers, Donar en Zorg en Zekerheid staan er halverwege de eerste ronde van de FIBA Europe Cup alle drie hetzelfde op: één gewonnen, twee verloren.

Alle drie wonnen ze hun thuisduel, elk verloren ze hun twee uitduels. Dit betekent simpelweg dat ze alle drie alles nog in eigen hand hebben voor het bereiken van de volgende ronde. Want met vier overwinning zal dat wel lukken.

De verloren uitwedstrijden in de heenronde waren voor Landstede en Leiden duels van de gemiste kansen. Goed gespeeld, bij vlagen heel goed zelfs, maar tot drie keer toe werd verzuimd het goede spel te belonen.

ZWOLLE

Zo verloor kampioen Hammers de eerste uitwedstrijd bij Keravnos na het grootste gedeelte van de wedstrijd te hebben voorgestaan in de slotseconden (88-85) en daarna gebeurde eigenlijk hetzelfde bij Ziona (92-90).   

In groep B moet Zwolle nu thuis winnen van directe concurrent Keravnos. Om de volgende ronde te halen is daarna in ieder geval nog één overwinning nodig en misschien wel twee afhankelijk van het resultaat tussen de Cyprioten en de nog ongeslagen Israëliërs.

LEIDEN

ZZ Leiden staat er in groep A min of meer hetzelfde voor. Op de wedstrijd bij Benfica (dat in de voorronde van de Champions League nog ruim won van Donar) was niet veel aan te merken, wel dat het misging in de allerlaatste seconde van de reguliere speeltijd waardoor er verlenging kwam met uiteindelijk een nederlaag (103-99).

Een nederlaag in Hongarije kan (87-77) en gelukkig is de marge niet heel groot en dus overbrugbaar in de Vijf Meihal. Het maakt de groep wel gecompliceerder omdat Benfica ongeslagen is en de andere drie allemaal één duel hebben gewonnen en twee verloren wat maakt dat de kans groot is dat het rekenen wordt op de laatste speeldag.

GRONINGEN

Donar heeft het niet getroffen in groep E met Pinar Karsiyaka dat een potentiële Europe Cup-winnaar is en Charleroi dat niet alleen een topteam is, maar vooral eentje die bezig is zichzelf te rehabiliteren na een slechte start van het seizoen.

De twee dikke nederlagen die Donar bij hen opliep (77-57 en 87-56) sluiten een rekenscenario vrijwel uit. Om de volgende ronde in deze groep te halen denk ik dat Donar nog drie keer moet winnen en dat lijkt gezien de vorm van de Groningers bijna onmogelijk.

Evenwel geldt in alle gevallen dat het spelen tussen uit- en thuiswedstrijden groot is. Een reis op de dag voor de wedstrijd met anderhalve training in een vreemde hal en spelen in een vreemde omgeving is heel wat anders dan in de eigen vertrouwde omgeving spelen.

KRACHTSVERHOUDINGEN

Een graadmeter voor het spel van de Nederlandse ploegen in Europa is de efficiencyranglijst en die spreekt voor zich, de efficiencycijfers heb ik gesorteerd op saldo omdat het een indruk geeft van de sterkte van de teams.

TeamAanv.Eff.Verd.Eff.Saldo
1Ventspils131.9104.227.7
2Cluj-Napoca121.710120.7
3Tsmoki-Minsk127.4107.519.9
4Karşıyaka112.496.416.0
5Bayreuth129113.715.3
6Charleroi123.2108.115.1
7Oradea114.6100.414.2
8Enisey122.2109.412.8
9Körmend106.595.111.4
10Zwolle126.9117.39.6
11Benfica116.7107.69.1
12Nes Ziona117.11098.1
13Legia102.895.67.2
14Bahçeşehir 108.9102.66.3
15Bakken Bears113.21076.2
16Dnipro116112.43.6
17Leiden113.4111.81.6
18PVSK Pecs117.4116.90.5
19Keravnos116.9116.90.0
20Sigal118.6122.6-4.0
21BC Kyiv112.8117.7-4.9
22Levski105.9111.9-6.0
23Sibiu114.1121.6-7.5
24Södertälje120.6128.8-8.2
25Balkan112.7121.9-9.2
26Inter100.1109.6-9.5
27Brussels106.8116.9-10.1
28Fribourg95.2107.9-12.7
29Kataja99.3112.7-13.4
30Kapfenberg98.8116.7-17.9
31Groningen92.8112-19.2
32Apoel96.8136.3-39.5

Op 27 november op de laatste speeldag spelen ze alle drie thuis, het zou mooi zijn als ze dan alle drie nog kans maken op de volgende ronde.

Een haai met een dubbel paspoort uitblinker in de basketbal Eredivisie.

Het viel me niet mee deze speelronde, geen verrassingen en een hele povere partij in Groningen.

Het was een aardig affiche Donar dat Feyenoord ontvangt. Onderweg naar Groningen heb ik de podcast van Wouter van der Maden nog beluisterd en dat doet hij heel leuk. Het affiche was ook de reden voor de NOS om (weer eens) op zondagmiddag te flitsen in Langs de Lijn.

Zowel in de podcast als voor de ruim 100.000 luisteraars op radio 1 zei ik dat het niveau in Nederland omhoog aan het gaan is en dan wordt het zo’n wedstrijd, pffff. Het leek wel alsof beide teams de eerste wedstrijd van het seizoen aan het spelen waren en dan nog.

Donar versloeg dus Feyenoord, 74-68. Het reboundoverwicht hielp Donar enorm (46-30), met veel second chance points (13-0). Lichtpuntje aan Donar-zijde was Thomas met een double-double 16p, 11r en nog 4a. Voor de Rotterdammers had pointguard Snider 27p, 5r, 4st, en (slechts) 2 assists die wellicht tekenend zijn.

Een eindelijk compleet Aris won voor het eerst echt een wedstrijd en Apollo werd het slachtoffer, 86-78. Ook hier een enorm reboundoverwicht voor de thuisploeg (39-28). Bij zijn officieuze debuut (7 minuten in de eerste wedstrijd vergeet ik voor het gemak even) had de Pools Amerikaanse spelverdeler Mazurczak in 33 minuten een double-double met 22p (tegen 80%), 10 assists en nog 5 rebounds. Mikalaukas had na een maand afwezigheid 24p, 7r. Apollo dreef op Cannefax 24p en Vitkovic 17p.

Zorg en Zekerheid tankte na nederlagen in Den Bosch en Hongarije vertrouwen thuis tegen Den Helder Suns, 89-65. Het enorme verschil in scherpte was zichtbaar in punten uit balverlies (28-10) en fast break points (19-2). Bij afwezigheid van Worthy de Jong was er een hoofdrol voor Marijn Ververs met 13p, 8a, 4st en 4r. Voor Suns had Yarick Brussen een double-double 14p, 12r.

De trotse koploper Landstede Hammers had in Weert geen problemen met BAL, 62-89. Heel sec beschouwd werd het verschil gemaakt door de bank (9-38), maar 56% veldscores tegenover 36% helpt natuurlijk ook. Hammers had zes spelers in de dubbele cijfers. Voor BAL had Roel Aarts een double-double 13p, 10r.

HAAI VAN DE WEEK

Thomas is een kandidaat, net als Mazurczak en Marijn Ververs. Ik kies deze week voor de speler van Aris omdat hij bij zijn ‘debuut’ zijn ploeg de eerste echte overwinning bracht en omdat hij de beste efficiencycijfers had (32, Thomas 20, Ververs 26).

Andy Mazurczak liep in de eerste wedstrijd van het seizoen al na zeven minuten een hamstringblessure op, een slechter begin bestaat haast niet voor hem en voor Aris dat haar beoogde startende spelverdeler zag wegvallen.

Dat hij belangrijk is, bewees de Amerikaan met Pools paspoort dit weekend. Evenwel maakt één zwaluw natuurlijk nog geen zomer ook niet in Friesland.

Lees verder onder de foto

De 25-jarige Andy Mazurczak speelde in zijn carrière tot nu toe vier jaar op college voor UW Parkside (Wisconsin NCAA 2) waar hij sportmanagement studeerde. De afgelopen drie jaar speelde de guard telkens één seizoen in de tweede divisie van Spanje, Duitsland en Griekenland.

Sport heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in het leven van Andy Mazurczak. Op de lagere school begon hij met voetballen, pas later ging hij daarnaast basketballen. Deze combinatie hield hij vol tot op High School.

Zijn ouders emigreerden uit Polen naar Amerika een jaar voordat hij werd geboren in Norridge (in feite een buitenwijk in het Noordwesten van Chicago). Omdat hij ook een Pools paspoort heeft staat Mazurczak sinds 2017 ook op het vizier van de Poolse bondscoach en werd hij al eens opgeroepen voor het B-team.

Zelf geniet hij van deze fase in zijn leven, zei hij ooit in een interview.

“I don’t think they [kids] take advantage or understand where sports could take them. For me, i’m getting to travel the world. It’s unbelievable and I’m getting paid to do it., it’s pretty cool. Some people take these opportunities for granted and for me that’s one thing i try not to do. I understand basketball isn’t going to be forever, so I try to take advantage of the times I do have with it.”

Over de toekomst is hij net zo relaxed.

“So many people are focused too much on the future and lose sight of the present. I plan for the future, but i don’t live too far in the future. I’m just worried about today and getting better today; with the hopes that it will grow into something special.”

Een groep veel scorende haaien deze week in de Eredivisie basketbal.

Ik kan er moeilijk over doen, maar het was de speelronde van Heroes Den Bosch. Wat die ploeg vooral in het derde kwart liet zien tegen Zorg en Zekerheid was erg opvallend. Niet alleen de 46 gescoorde punten waren opvallend, meer nog de manier waarop. Teambasketbal met veel energie, extra passes, iedereen scoorde en een hoog tempo, het publiek zal ervan genoten hebben. Opvallend ook omdat de Bossche formatie vorige week op bezoek in Zwolle er amper iets van bakte.  

Natuurlijk was het optreden van Leiden ook van invloed. Al deed die ploeg in de eerste helft aardig mee om vervolgens volkomen overrompeld te worden. Het is natuurlijk een gevalletje kip/ei. Was de een zo goed of de ander zo slecht? Ik denk dat het, zoals altijd, een combinatie van beiden was.

Heroes kwam ultrascherp uit de kleedkamer en bij Leiden werd het van kwaad tot erger, al scoorde die ploeg wel 32 punten in dat derde kwart. Wat maakt dat er 78 punten in een NBA-achtig kwart werden gescoord, vrij uniek voor Nederlandse begrippen.

Voor de ene ploeg werd het een tot nu toe unieke opleving, voor de ander een tot nu toe dieptepunt. Evenwel geldt voor beide teams dat het één wedstrijd was, vooralsnog een incident zeker voor Leiden dat ook Europees goede wedstrijden heeft gespeeld. Geen reden voor euforie en ook geen reden voor ingelaste teambijeenkomsten op zondagochtend.

Verder was het een Eredivisieweek zonder opvallende uitslagen.

Den Helder Suns won thuis van Aris, 74-63. Het sterke tweede kwart van Suns (24-10) bleek bepalend. Michael Miller had een double-double 14p, 13r en nog 6a. De wekelijkse Aris-uitblinker Idowu had ook nu weer een dikke double-double 30p, 11r.

Vervelend voor het al geplaagde Aris is dat Tim Hoeve dit seizoen niet meer speelt door een kapotte kruisband die hij vorige week opliep. Sterkte met het herstel.

Feyenoord had het niet makkelijk bij BAL, maar voldeed wel aan de verwachtingen, 69-82. Een enorm reboundoverwicht hielp de Rotterdammers (28-43). Voor Feyenoord had Woods 21p, 5a, 4r en Willem Brandwijk 7p, 11r. Roel Aarts had namens BAL 15p, 9r.

Landstede Hammers had het, na een sterk Europees midweeks optreden, niet makkelijk op bezoek bij Apollo zeker verdedigend niet, 84-96. 33 assists op 39 veldscores is opvallend aan Zwolse kant. Apollo kwam maar tot 13 assists. Dahlman flirtte met een triple-double 23p, 7r, 7a. Voor Apollo had Cannefax 25p en Vitkovic 17p, 6r, 5a.

Heroes maakte dus korte metten met Zorg en Zekerheid, 109-83. Een driepuntspercentage van 55% helpt, zeker met 16 rake driepunters. Het verschil in agressiviteit werd vertaald in rebounds 43-31, in second chance points 21-7 en in fastbreak points 20-2.

Opvallend was dat de bank van Heroes elf man diep werd gebruikt (goed voor 39p vs 11p) en iedereen scoorde. Thelissen speelde met 7 minuten het minst en Chambers met 29 minuten het meest, de Amerikaanse pointguard had een double-double met 15p, 10a. Voor ZZ had Persons in 37 minuten 21p, 7a, 6r.

Voor NOS Langs de Lijn sprak ik na de wedstrijd even met Boy van Vliet.

HAAI VAN DE WEEK

Het derde kwart van Heroes tegen ZZ Leiden was met 46 punten dermate uniek dat die ploeg voor mij de haai van de week is. Ik ben zelf van het motto ‘defense wins championships’, en met 83 Leidse punten waarvan 32 in dat derde kwart, is er nog voldoende werk aan de winkel voor coach Jaumin. Evenwel als je zo lekker kunt aanvallen, wordt het leven op het parket een stuk makkelijker dat is zeker.

Eigenlijk moet iedereen maar zelf dat hele derde kwart terugkijken, voor het gemak heb ik wat exemplarische aanvallen uit het derde kwart op een rij gezet.

De langste haai in de basketbal Eredivisie.

Geen schokkende zaken in de Eredivisie deze week.

Het affiche gaf voor zondag een topper aan, maar het duel tussen Landstede Hammers en Heroes kon niet aan de verwachting voldoen, 93-80. Het verschil was eigenlijk groter dan de stand doet vermoeden. Knap van de Zwolse formatie om na een nipte Europese uitnederlaag zo voor de dag te komen. Al maakte Den Bosch het de thuisploeg wel makkelijk door als team totaal geen indruk te maken. Vijf Hammers in de dubbele cijfers zegt veel. Voor Heroes had Wilson 27p.

Feyenoord had geen moeite met Den Helder Suns, 91-74. Al was het na het eerste kwart gelijk (18-18) waarna de Rotterdammers afstand namen (53-28 in het tweede en derde kwart). Exemplarisch voor de nummer twee van Nederland is het spel van Jeroen van der List. Dit duel was hij goed voor 23p, 6r. Voor Suns is de jonge Yarick Brussen (19jr) welhaast een zekerheidje aan het worden, 21p, 7r.

Zaterdag maakte Donar gehakt van Aris in de Noordelijke derby, 70-103. De verdediging van de Friezen begint, lijkt me, een zorgenkindje te worden met gemiddeld 90,5 punten tegen. Donar lijkt in vorm te komen in een week met een knappe Europese overwinning en de veegpartij in Leeuwarden. Thomas viel op met 26p (tegen 73% FG), 8r, 5a, 3st. Ook Love flirtte met een triple-double 16p, 9r, 7a. Voor Aris haalt Idowu wekelijks een hoog niveau met dit keer 22p, 7r.

Midweeks behaalde Apollo haar eerste overwinning tegen Aris, 80-68. Opvallend was het verschil is fast-break points 15-0. Cannefax debuteerde sterk voor de Amsterdammers met 24p (met 11/16 vrije worpen), 8a, 6r en nog 6to. Voor Aris viel Torben Tonjann op met 10p, 8r.

HAAI VAN DE WEEK

Xavier Cannefax had een mooi debuut voor Apollo. Donar en Landstede hadden sterke teamprestaties, maar wonnen erg gemakkelijk. Dat geldt ook voor Feyenoord, toch kies ik Jeroen van der List als haai van de week.

Foto: Luka de Kruijf

Van der List was tegen Suns goed en eigenlijk het hele seizoen al. In vijf duels gemiddeld 22 minuten met 17,6p, 5,4r, 2,4a en een gemiddelde efficiency van 21.

Hoewel nog pril is Van der List samen met Worthy de Jong de beste Nederlander op de efficiencyranglijst.

NaamTeamEfficiency
Jarvis WilliamsLeiden27.8
Donte ThomasGroningen25.3
Samuel IdowuLeeuwarden21.6
Tayler PersonsLeiden21.5
Jeroen van der ListRotterdam21.0
Worthy de JongLeiden21.0

Omgerekend naar een speeltijd van 40 minuten is Jeroen van der List op dit moment zelfs de meest efficiënte speler van de eredivisie.

Nou is bekend dat deze 29-jarige power forward/center (2.13m) veel kan, alleen was het de afgelopen jaren nogal wisselvallig bij de vele clubs waar hij gespeeld heeft (Aris, Den Bosch, Den Helder, Leiden, Frankrijk, Japan, BAL). Kan Van der List deze vorm vasthouden, dan wordt hij vast en zeker een optie voor bondscoach Buscaglia bij de EK-kwalificatiewedstrijden in februari.

Van der List werd één keer kampioen van Nederland met Den Bosch en speelde tot nu toe 18 interlands. Behalve met basketbal is hij ook begaan met de jeugd en dat siert hem want hij is gewoon een aardige vent en nu ook haai van de week.