75% van de basketbal Eredivisie is achter de rug; de feiten

Nu ook Zorg en Zekerheid Leiden over driekwart van het seizoen is, ongeveer drie weken later dan de rest, is het tijd om de feiten er weer eens bij te pakken.

Zoals bekend zal zijn, kijk ik naar de efficiencycijfers (100 keer balbezit) voor een ‘eerlijke’ vergelijking.

Ik maak een vergelijking tussen de eerste reeks van negen duels, de tweede reeks van negen en de derde reeks, in de laatste kolom staat het procentuele verschil tussen het tweede en derde kwart van de competitie. Door het kromme speelschema zijn een aantal teams intussen al een stuk verder, het is niet anders. Het betekent alleen dat de laatste vergelijking sneller komt.

Defense wins championschips en daarom eerste de verdedigende efficiency. Opmerkelijk is dat Landstede een stuk beter is gaan verdedigen, net als Aris, maar nog opvallender is dat Donar verdedigend niet beter wordt (dat was in de praktijk ook wel te zien) nadat er in het tweede kwart van de competitie van Amerikanen is gewisseld.

Verd. eff.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Zwolle90.496.989.4-6.64%
Den Bosch98.091.394.67.37%
Leiden99.2101.395.5-2.12%
Dordrecht100.1103.8100.6-3.58%
Groningen106.1106.091.80.14%
Leeuwarden106.3118.1114.3-10.00%
Rotterdam115.5107.5110.87.44%
Den Helder117.7113.3109.83.88%
Weert119.9114.2127.24.95%
Amsterdam121.2122.6116.8-1.08%

Hoe zit het met de aanvallende kracht van de teams? Dat Zorg en Zekerheid aanvallend sterk is, was al duidelijk. Apollo is een opmerkelijke stijger en New Heroes dat deze periode wisselde van Amerikanen ging ook bepaald niet beter presteren.

Aanv. eff.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Leiden122.2122.3118.8-0.14%
Zwolle116.5112.5121.43.55%
Amsterdam112.4107.092.15.02%
Groningen111.5112.9128.7-1.24%
Dordrecht108.2103.998.04.20%
Den Bosch106.7115.7119.2-7.77%
Leeuwarden103.6100.497.63.27%
Den Helder102.0103.699.1-1.52%
Rotterdam95.099.696.1-4.65%
Weert87.395.396.1-8.36%

Een aardige afspiegeling van de krachtsverhoudingen in de Eredivisie is het saldo van de aanvallende en verdedigende efficiency. Wat meteen in het oog springt is de enorme progressie die Dutch Windmills heeft geboekt, niet normaal. Het verklaart ook hun opmars richting de vierde plek op de ranglijst. Evenwel blijven het cijfers, want hoewel Zwolle het ietsje beter doet dan Leiden, won Zorg en Zekerheid wel makkelijk de bekerfinale. Overigens maakten ook Aris en Apollo een knappe sprong voorwaarts in het derde kwart van de competitie.

SaldoQ3Q2Q1%Q3 tov Q2
Zwolle26.115.632.066.67%
Leiden23.021.023.39.42%
Den Bosch8.724.424.7-64.38%
Dordrecht8.20.1-2.58077.78%
Groningen5.36.936.9-22.53%
Leeuwarden-2.7-17.8-16.784.98%
Amsterdam-8.9-15.5-24.743.03%
Den Helder-15.7-9.7-10.7-61.35%
Rotterdam-20.5-7.9-14.7-160.14%
Weert-32.6-19.0-31.1-71.86%

De rebound is altijd van wezenlijk belang.

Reb.eff.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Zwolle54.252.553.23.26%
Leiden54.253.450.31.39%
Den Bosch52.353.152.1-1.38%
Groningen51.953.457.2-2.75%
Amsterdam49.948.745.42.42%
Rotterdam49.547.147.54.98%
Leeuwarden48.448.647.9-0.39%
Weert47.750.650.7-5.88%
Dordrecht45.846.549.9-1.55%
Den Helder44.046.746.5-5.71%

Tot slot de assists die voor mij een indicatie zijn van de teamsamenhang waarbij vooral opvalt dat de meeste ploegen minder assists zijn gaan geven, wat raar is want je zou verwachten dat als het seizoen vordert het teamspel beter wordt.

Ast.Q3Q2Q1%Q3 tov Q2
Leiden20.817.122.421.45%
Den Bosch18.719.619.2-4.37%
Zwolle16.017.316.1-7.21%
Amsterdam15.617.414.8-10.23%
Den Helder15.314.813.23.15%
Groningen14.417.119.0-15.94%
Rotterdam14.314.814.1-3.46%
Dordrecht14.213.412.56.05%
Weert13.714.813.8-7.14%
Leeuwarden13.513.012.83.50%

Het zijn cijfers achteraf die een verklaring geven waarom het goed of slecht gaat met teams. Het geeft ook een tendens aan, maar garanties geef ik niet. Wat mij opvalt is dat Donar werkelijk in alle categorieƫn achteruit gaat wat geen best voorteken is voor een vierde landstitel op rij.

Overigens staat Zorg en Zekerheid met maar twee nederlagen op de reguliere ranglijst comfortabel bovenaan, deze cijfers laten zien dat het gat niet onoverbrugbaar hoeft te zijn in de play-offs, hoewel ze voor mij torenhoog favoriet zijn.


%d bloggers liken dit: