Laatste feiten van het reguliere seizoen en dat vertelt wat over play-offs in basketbal Eredivisie

Opmerkelijke cijfers zo aan het eind van het seizoen.

Weliswaar wat laat (ik ben nu eenmaal niet full-time bezig met basketbal), maar niet minder verhullend. Kijk vooral even naar de ontwikkeling van alle ploegen en let dan vooral op de vier halve finalisten en in het bijzonder de opmars van Donar en New Heroes.

Ik denk mede door deze cijfers dat beide aanstaande halve finales om van te smullen worden.

Zoals altijd eerst de verdedigende efficiency (vergeleken op basis van 100x balbezit), want defense wins championships. De opmars van Donar is groot, het verval van Landstede en New Heroes ook (het pak slaag van Den Bosch in Leiden heeft aardig invloed hierop).

Verd.Eff.Q4Q3Q2Q1Q4tovQ3
Leiden96.399.2101.395.53.0%
Groningen100.1106.1106.091.85.7%
Zwolle104.190.496.989.4-15.1%
Den Bosch106.698.091.394.6-8.7%
Rotterdam112.2115.5107.5110.82.8%
Den Helder112.8117.7113.3109.84.2%
Weert113.8119.9114.2127.25.0%
Amsterdam118.8121.2122.6116.82.0%
Leeuwarden120.8106.3118.1114.3-13.6%

Tot mijn niet geringe verbazing is New Heroes in het laatste kwart van de competitie uitgegroeid tot een aanvallende grootmacht.

Aanv.Eff.Q4Q3Q2Q1Q4tovQ3
Den Bosch119.9106.7115.7119.212.3%
Leiden118.2122.2122.3118.8-3.2%
Zwolle114.4116.5112.5121.4-1.8%
Groningen112.9111.5112.9128.71.3%
Den Helder107.8102.0103.699.15.7%
Amsterdam103.8112.4107.092.1-7.7%
Rotterdam101.295.099.696.16.6%
Weert99.587.395.396.114.0%
Leeuwarden98.2103.6100.497.6-5.3%

Het saldo zegt iets over de verhoudingen. Dan blijft Zorg en Zekerheid veruit de beste, daarachter is het dringen geblazen voor de drie volgers. Daarachter is het gat pijnlijk groot.

SaldoQ4Q3Q2Q1Q4tovQ3
Leiden21.923.021.023.3-4.5%
Den Bosch13.38.724.424.752.4%
Groningen12.75.36.936.9139.6%
Zwolle10.326.115.632.0-60.4%
Den Helder-5.0-15.7-9.7-10.768.4%
Rotterdam-11.0-20.5-7.9-14.746.3%
Weert-14.3-32.6-19.0-31.156.1%
Amsterdam-15.0-8.9-15.5-24.7-69.7%
Leeuwarden-22.6-2.7-17.8-16.7-747.5%

Rebounds zijn belangrijk. Heel knap wat BAL hier gepresteerd heeft. Opmerkelijk hoe laag Zorg en Zekerheid hier staat.

Reb.Eff.Q4Q3Q2Q1Q4tovQ3
Groningen55.551.953.457.26.7%
Weert51.847.750.650.78.7%
Den Bosch51.552.353.152.1-1.6%
Den Helder50.944.046.746.515.6%
Zwolle50.554.252.553.2-6.9%
Rotterdam49.449.547.147.5-0.1%
Leiden49.054.253.450.3-9.5%
Amsterdam46.449.948.745.4-7.1%
Leeuwarden44.648.448.647.9-7.8%

Assists zeggen mij iets over de verhouding in het team. Ook hier komen de Groningers enorm opzetten, wat in iets mindere mate geldt voor New Heroes.

Ast.Eff.Q4Q3Q2Q1Q4tovQ3
Leiden20.420.817.122.4-2.2%
Den Bosch19.118.719.619.21.9%
Groningen18.614.417.119.028.8%
Weert17.213.714.813.825.4%
Amsterdam17.115.617.414.89.3%
Zwolle16.316.017.316.11.5%
Den Helder14.815.314.813.2-3.3%
Rotterdam14.414.314.814.10.9%
Leeuwarden12.213.513.012.8-9.6%

Garanties biedt dit alles natuurlijk niet, het geeft wel een trend aan. Later deze week kom ik nog met meer informatie over de beide halve finales.