Op naar de volgende ronde, Landstede Hammers, Donar en ZZ Leiden halverwege FIBA Europe Cup.

Landstede Hammers, Donar en Zorg en Zekerheid staan er halverwege de eerste ronde van de FIBA Europe Cup alle drie hetzelfde op: één gewonnen, twee verloren.

Alle drie wonnen ze hun thuisduel, elk verloren ze hun twee uitduels. Dit betekent simpelweg dat ze alle drie alles nog in eigen hand hebben voor het bereiken van de volgende ronde. Want met vier overwinning zal dat wel lukken.

De verloren uitwedstrijden in de heenronde waren voor Landstede en Leiden duels van de gemiste kansen. Goed gespeeld, bij vlagen heel goed zelfs, maar tot drie keer toe werd verzuimd het goede spel te belonen.

ZWOLLE

Zo verloor kampioen Hammers de eerste uitwedstrijd bij Keravnos na het grootste gedeelte van de wedstrijd te hebben voorgestaan in de slotseconden (88-85) en daarna gebeurde eigenlijk hetzelfde bij Ziona (92-90).   

In groep B moet Zwolle nu thuis winnen van directe concurrent Keravnos. Om de volgende ronde te halen is daarna in ieder geval nog één overwinning nodig en misschien wel twee afhankelijk van het resultaat tussen de Cyprioten en de nog ongeslagen Israëliërs.

LEIDEN

ZZ Leiden staat er in groep A min of meer hetzelfde voor. Op de wedstrijd bij Benfica (dat in de voorronde van de Champions League nog ruim won van Donar) was niet veel aan te merken, wel dat het misging in de allerlaatste seconde van de reguliere speeltijd waardoor er verlenging kwam met uiteindelijk een nederlaag (103-99).

Een nederlaag in Hongarije kan (87-77) en gelukkig is de marge niet heel groot en dus overbrugbaar in de Vijf Meihal. Het maakt de groep wel gecompliceerder omdat Benfica ongeslagen is en de andere drie allemaal één duel hebben gewonnen en twee verloren wat maakt dat de kans groot is dat het rekenen wordt op de laatste speeldag.

GRONINGEN

Donar heeft het niet getroffen in groep E met Pinar Karsiyaka dat een potentiële Europe Cup-winnaar is en Charleroi dat niet alleen een topteam is, maar vooral eentje die bezig is zichzelf te rehabiliteren na een slechte start van het seizoen.

De twee dikke nederlagen die Donar bij hen opliep (77-57 en 87-56) sluiten een rekenscenario vrijwel uit. Om de volgende ronde in deze groep te halen denk ik dat Donar nog drie keer moet winnen en dat lijkt gezien de vorm van de Groningers bijna onmogelijk.

Evenwel geldt in alle gevallen dat het spelen tussen uit- en thuiswedstrijden groot is. Een reis op de dag voor de wedstrijd met anderhalve training in een vreemde hal en spelen in een vreemde omgeving is heel wat anders dan in de eigen vertrouwde omgeving spelen.

KRACHTSVERHOUDINGEN

Een graadmeter voor het spel van de Nederlandse ploegen in Europa is de efficiencyranglijst en die spreekt voor zich, de efficiencycijfers heb ik gesorteerd op saldo omdat het een indruk geeft van de sterkte van de teams.

TeamAanv.Eff.Verd.Eff.Saldo
1Ventspils131.9104.227.7
2Cluj-Napoca121.710120.7
3Tsmoki-Minsk127.4107.519.9
4Karşıyaka112.496.416.0
5Bayreuth129113.715.3
6Charleroi123.2108.115.1
7Oradea114.6100.414.2
8Enisey122.2109.412.8
9Körmend106.595.111.4
10Zwolle126.9117.39.6
11Benfica116.7107.69.1
12Nes Ziona117.11098.1
13Legia102.895.67.2
14Bahçeşehir 108.9102.66.3
15Bakken Bears113.21076.2
16Dnipro116112.43.6
17Leiden113.4111.81.6
18PVSK Pecs117.4116.90.5
19Keravnos116.9116.90.0
20Sigal118.6122.6-4.0
21BC Kyiv112.8117.7-4.9
22Levski105.9111.9-6.0
23Sibiu114.1121.6-7.5
24Södertälje120.6128.8-8.2
25Balkan112.7121.9-9.2
26Inter100.1109.6-9.5
27Brussels106.8116.9-10.1
28Fribourg95.2107.9-12.7
29Kataja99.3112.7-13.4
30Kapfenberg98.8116.7-17.9
31Groningen92.8112-19.2
32Apoel96.8136.3-39.5

Op 27 november op de laatste speeldag spelen ze alle drie thuis, het zou mooi zijn als ze dan alle drie nog kans maken op de volgende ronde.