Cruciale laatste speelronde in de Eredivisie en opvallende cijfers zeker bij Donar

Er staat veel op het spel morgen in de laatste speelronde van de Eredivisie.

Om met de deur in huis te vallen:

  • In 43 play-offseizoenen werd de nummer 1 van de eindstand in 62,8% van de gevallen ook kampioen

De eerste plek in de eindstand is geen garantie op een kampioenschap, maar het helpt wel zo blijkt uit de geschiedenis.

Die eerste plek staat op het spel in de laatste speelronde. ZZ Leiden moet winnen op bezoek bij Landstede om zeker te zijn. In het geval van een nederlaag kan Heroes de eerste plek overnemen als het thuis wint van Suns.

Daarnaast ligt de strijd om plek 3 en 4 nog open en Feyenoord heeft daar een hand in. Feyenoord dat als nummer 5 van de ranglijst in de eerste ronde van de play-offs gaat spelen tegen de nummer 4.

Ofwel. Als Feyenoord wint van Donar en Landstede wint van Leiden dan is Landstede 3e en Donar 4e.  Met de wetenschap dat Feyenoord in dit scenario dit seizoen twee van de drie duels met Donar heeft gewonnen.

Wint Donar in Rotterdam dan zijn de Groningers altijd 3e omdat het onderling resultaat met Zwolle in het voordeel van Donar is. Verliest Landstede van Leiden dan is Zwolle altijd 4e.

De efficiencycijfers (vergelijking op basis van 100x balbezit) hebben vooral een verklarende functie en geen voorspellende, maar toch vallen er zaken op. Ik heb de cijfers van de recente Elite A-duels op een rij gezet (gesorteerd op marge wat een in feite soort van krachtsafspiegeling is).

Totaal offenseTotaal defenseMarge
Heroes119.4109.410.0
Donar109.3102.37.0
ZZ Leiden119.5114.25.3
Feyenoord115.1111.14.0
Landstede108.2110.6-2.4
Suns100.8121.6-20.8

  • Met reeks van 7 overwinningen was al duidelijk dat Heroes sterk bezig is, de cijfers ondersteunen dat ze titelfavoriet zijn
  • Donar is ondanks de noodzakelijk geachte coachwissel niet veel minder
  • ZZ Leiden is koploper in de reguliere stand maar hun verdediging is niet bepaald de beste
  • Ik kan Landstede wel een grote kanshebber op de titel vinden, de cijfers zijn niet echt rooskleurig

Nou heb ik de cijfers iets verder gespecificeerd en dan wordt het echt apart omdat je verwacht dat het thuis over het algemeen iets beter gaat dan uit:

Gemiddelde offense thuisGemiddelde offense uitGemiddelde defense thuisGemiddelde defense uit
Heroes120.9117.9111.1107.7
Donar100.2118.4107.497.2
ZZ Leiden114.8124.2111.1117.4
Feyenoord125.3105.0107.6114.6
Landstede108.6107.7112.2109.0
Suns102.099.7121.8121.5
  • Heel erg opvallend is het verschil in prestaties tussen thuis en uit bij Donar, zowel verdedigend als aanvallend
  • Zorgt thuisspelen (zonder publiek) voor minder motivatie bij Donar of spelen tegenstanders makkelijker in Martiniplaza (zonder publiek)?
  • De aanval van ZZ Leiden draait buiten de Vijf Meihal nog beter dan thuis (en de defense minder)
  • Feyenoord, dat bekend staat om hun defense, is thuis aanvallend gezien de sterkste van allemaal